Ο Περιφερειάρχης Στερεάς Ελλάδας Φάνης Σπανός υπέγραψε την απόφαση ένταξης του έργου: «ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΑΥΛΙΔΑΣ» στο Περιφερειακό Πρόγραμμα Ανάπτυξης της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας 2021- 2025 και στον Άξονα Προτεραιότητας: «Πράσινες πόλεις (αστικές αναπλάσεις, εκσυγχρονισμός στόλου αστικών μεταφορών κλπ.)».
![](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/1-49-1024x543.jpg)
Δικαιούχος του έργου είναι ο Οργανισμός Λιμένων Νομού Εύβοιας. Η ανάπλαση του παραλιακού μετώπου στην Παραλία Αυλίδας θα υλοποιηθεί με βάση τη μελέτη που εκπόνησε ο Δήμος Χαλκιδέων, η οποία προβλέπει:
- Επίστρωση δαπέδων με κυβόλιθους, πλάκες ΑΜΕΑ (όδευση τυφλών) και με μάρμαρο, ενώ σε ορισμένα σημεία θα εγκατασταθεί βοτσαλωτό δάπεδο.
- Εγκατάσταση υπόγειου ηλεκτροφωτισμού, αλλά και υπέργειων φωτιστικών τύπου «LED».
- Προμήθεια και εγκατάσταση καθιστικών, δένδρων, θάμνων και ποωδών φυτών, αλλά και αυτόματου συστήματος άρδευσης με αισθητήρα βροχής.
![](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/2-23-1024x518.jpg)
Η πράξη χρηματοδοτείται από το Εθνικό Πρόγραμμα Ανάπτυξης με τη συνολική επιλέξιμη δημόσια δαπάνη να ανέρχεται σε 750.000 ευρώ και να καλύπτει πλήρως τον αρχικό προϋπολογισμό του έργου.
![](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/3-12-681x1024.jpg)
Μετά την υπογραφή της ένταξης του έργου, ο Περιφερειάρχης Στερεάς Ελλάδας Φάνης Σπανός δήλωσε: «Κάνουμε το πλέον καθοριστικό βήμα για την ανάπλαση του παραλιακού μετώπου της Παραλίας Αυλίδας. Ο Δήμος Χαλκιδέων συνεισέφερε τη μελέτη του έργου, ο Οργανισμός Λιμένων Νομού Εύβοιας κατέθεσε το σχετικό αίτημα και ολοκληρώσαμε τη διαδικασία για την εξασφάλιση της χρηματοδότησης με την υπογραφή της ένταξης του έργου. Η συνεργασία απέδωσε καρπούς και δουλεύουμε πλέον εντατικά για την εκτέλεση του έργου, αρχικού προϋπολογισμού 750.000 ευρώ, το οποίο θα αναβαθμίσει αισθητά το παραλιακό μέτωπο της Παραλίας Αυλίδας».