Αυτή η άνοδος δεν χάνεται ρε Λαμιάρα! Μεγάλο διπλό στο Μάλεμε! (pics-video)

lamianow
5 Min Read

Σε ένα παιχνίδι που έσπασε καρδιές ως το φινάλε και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Πιτκα ο οποίος ήταν ο ήρωας της τελευταίας στιγμής, η Λαμία δραπέτευσε με το διπλό από το Μάλεμε κόντρα στον Κισσαμικό με 1-2. Το συγκρότημα του Μπάμπη Τεννέ πρηγήθηκε με πέναλτι του Βασιλόγιαννη στο 28ο λεπτό ωστόσο ο Κισσαμικός ισοφάρισε με γκολ του Μάντζη λίγο μετά την έναρξη του 2ου μέρους.

Penalti1

Ο Λευτέρης Ματσούκας, η χρυσή αλλαγή του Τεννέ, σκόραρε το 1-2 στο 73′ δίνοντας “χρυσό” τρίποντο στον ΠΑΣ Λαμία. Από το 80′ ο ΠΑΣ αναγκάστηκε να παίξει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρότσα με 2η κίτρινη κάρτα, ενώ στις καθυστερήσεις ο Πίτκας έκανε τεράστια απόκρουση πιάνοντας το σουτ του Μπουγάϊδη από τα 2 μέτρα.

Μετά και την σημερινή της νίκη η Λαμία παρέμεινε στην κορυφή ισόβαθμη με τον Απόλλων Σμύρνης στους 49 βαθμούς, διατηρώντας απόσταση 8 πόντων από τον 3ο Άρη που πέρασε με 0-1 από το Αιγίνιο.

Λαμία από... ατσάλι για άνοδο!

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
19′ Η Λαμία ζήτησε πέναλτι με τον Βασιλόγιαννη σε μαρκάρισμα του Τσερκέζου. Ο διαιτητής Μουρτζάκης άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί.
20′ Μακρινό σουτ του Μπλάζιτς κατέληξε άουτ.
28’ Η Λαμία κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα που έγινε στο Βασιλόγιαννη από τον Παντελάκη. Ο μεσοεπιθετικός της Λαμίας ανέλαβε και την εκτέλεσή του στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.
40’ Προσπάθεια του Παπαργυρίου, που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο Λαζαρίδης μπλόκαρε.
46΄Ο Ενγκουέμ έκανε το σουτ για τον Κισσαμικό με τον Πίτκα να μπλοκάρει.

Β’  ΗΜΙΧΡΟΝΟ
49′ Μετά από φάση διαρκείας, ο Μάντζης με σουτ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1 για την ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου.

Mantzis Goal 10
63′ Ο Βάντερσον έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με το Λαζαρίδη να διώχνει σε κόρνερ.
64΄ Σέντρα του Βασιλόγιαννη, ο Ντουρμισάι από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει το Λαζαρίδη με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
73′ Ο Ντουρμισάι πάσαρε στο Ματσούκα και αυτός με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-2 για τον ΠΑΣ Λαμία.
76′ Ένα σουτ του Μάντζη έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.
78′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Κισσαμικό. Ο Μάντζης βρέθηκε απέναντι από τον Πίτκα, με το γκολκίπερ της Λαμίας να αποκρούει.
79′ Προσωπική ενέργεια του Ματσούκα που μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, με το Λαζαρίδη να αποκρούει.
81′ η Λαμία έμεινε με 10 παίκτες. Αποβλήθηκε ο Ρότσα με 2η κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στο Μαρτίνεζ.
94’ Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Πίτκας έκανε διπλή απόκρουση σε ισάριθμες προσπάθειες του Μπουγαΐδη. Μεγάλη απόκρουση από τον γκολκίπερ της Λαμίας. Με το σφύριγμα της λήξης όλη η ομάδα έσπευσε να τον συγχαρεί.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος (70’ Μαρτίνεζ), Παντελάκης (40’ Μπουγαΐδης), Γιαλούσης, Κουρέλλας, Ψιάνος, Ν’ Γκουέμ, Γκούμας, Ποκόνγκ (12΄ Μάντζης), Νικόλτσης, Στογιάνοφ.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος (53’ Χριστοφιλέας), Αναστασιάδης, Παπαργυρίου, Κοτσώνης, Μπλάζιτς, Βασιλόγιαννης, Τζόκιτς, Ρότσα, Βάντερσον (65’ Ματσούκας), Ντουρμισάι (85’ Αυγενικού).

Κισσαμικός-Λαμία 1-2
(48’ Μάντζης – 28’ πεν. Βασιλόγιαννης, 74’ Ματσούκας)

Αχαρναϊκός-Πανελευσινιακός 0-0

Καλλονή-ΟΦΗ 1-2
(24’ Ευαγγελιδάκης – 37’ Κώτσιος, 83’ Ράντι)

Αναγέννηση Καρδίτσας-Πανθρακικός (3-0 α.α.)