Παναθηναϊκός-Κηφισιά 73-67 | Θλάση ο Παππάς

Δήμητρα Γιωτίδου
By Δήμητρα Γιωτίδου Add a Comment

Τη 13η νίκη του έπειτα από ισάριθμες αναμετρήσεις στο ελληνικό πρωτάθλημα σημείωσε με  ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε της Κηφισιάς στο ΟΑΚΑ με 73-67 και έκλεισε αήττητος τον πρώτο γύρο της Basket League.  Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν με 21 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Αντώνης Φώτσης με 12 και Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με 11.

Πολύ άσχημα μπήκε στο ματς ο Παναθηναϊκός με αποτέλεσμα η Κηφισιά να πάρει τα ηνία του αγώνα και στο 10’ να προηγείται με 22-14! Στο 11’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά στους 9 πόντους (14-23) με το «τριφύλλι» να ανεβάσει την πίεσή του και να μειώνει σε 27-25 στο 15’, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 34-32 υπέρ της Κηφισιάς.

Οι «πράσινοι» έδειξαν σημάδια ανάκαμψης με την έναρξη της επανάληψης και στο 21’ προσπέρασαν με 37-34, ενώ στο 23’ ξέφυγαν με 42-35. Στο 24’ η διαφορά έγινε διψήφια (46-35) και στο 28’ έφτασε στο +13 (53-40) με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 57-42!

Η Κηφισιά κατάφερε να κλείσει την… ψαλίδα στους εφτά πόντους στο 35’ (64-57), ωστόσο δεν κατάφερε να αποτρέψει τη 13η νίκη του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-34, 57-42
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χαραλαμπόπουλος 11 (1), Παππάς 3 (1), Γκιστ 8 (1), Καλάθης 4, Παπαγιάννης 2, Γιάνκοβιτς 5 (1), Φώτσης 12 (2), Ραντούλιτσα 5, Φελντέιν 21 (5), Διαμαντίδης 2, Κούζμιτς.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Στίγγερς 4, Κασελάκης 11 (2), Χογκ 12 (2), Σμιθ 10, Ελ-Αμίν 13, Χατζηνικόλας 1, Γκίκας 4, Πόποβιτς, Χρυσικόπουλος 3 (1), Γλυνιαδάκης 9.

Θλάση ο Παππάς

Σε μαγνητική τομογραφία υποβλήθηκε μετά το τέλος του αγώνα με την Κηφισιά ο Νίκος Παππάς. Αυτή έδειξε πως υπέστη θλάση στο δεξί γαστροκνήμιο. Ο γκαρντ του «τριφυλλιού» θα ξεκινήσει από σήμερα(12/1) να ακολουθεί ειδική θεραπευτική αγωγή για την ταχύτερη δυνατή επιστροφή του στη δράση.