Το ΦΕΚ της Συμφωνίας των Πρεσπών έσκισε από το βήμα της Ολομέλειας της Βουλής ο Κυριάκος Βελόπουλος υποστηρίζοντας ότι είναι η μόνη αξιοπρεπής και πατριωτική ενέργεια.
«Λέτε ότι φταίει η πρόεδρος των Σκοπίων, το VMRO όμως ποιος το εξέλεξε; Το εξέλεξε ο Σκοπιανός λαός. Το πρόβλημά μας λοιπόν είναι η λογική με την οποία μαθαίνουν την ιστορία τους», είπε αρχικά ο πρόεδρος της Ελληνικής Λύσης μιλώντας στην Βουλή για να προσθέσει σκίζοντας παράλληλα αντίγραφο της Συμφωνίας: «εμείς θα τιμήσουμε το δάκρυ του Κωνσταντίνου Καραμανλή για την Μακεδονία. Αν θέλει να τον τιμήσει και η ΝΔ μια είναι η λύση. Και αν δεν μπορεί η κυβέρνηση μπορούμε εμείς. μία είναι η λύση για τη ΝΔ. Αν δεν μπορεί να το κάνει η ΝΔ θα το κάνουμε εμείς. Αυτή είναι η συμφωνία των Πρεσπών αν υπήρχε αξιοπρεπής εθνική πατριωτική κοινωνική κυβέρνηση θα έκανε αυτό εδώ. Φέρτε τα μνημόνια τώρα εδώ να τα καταψηφίσουμε όλοι».
![velopoulos3](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-15/velopoulos3.jpg)
protothema.gr
Τις τελευταίες μέρες ακούω και βλέπω τους κυβερνητικούς να επικαλούνται και να υπερασπίζονται την Συμφωνία των Πρεσπών και τους κάνω χάζι. Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο. Χαιρετiσματα λοιπόν στην εξουσία. Έτσι τα φέρνει η ζωή!!!!!