0

Σε ένα ματς με χιτσκοκικό φινάλε ο Έσπερος Λαμίας γλίτωσε… το έμφραγμα στο τελευταίο δευτερόλεπτο επιστρέφοντας στις νίκες. Η Λαμιώτικη ομάδα υποδέχτηκε τον μαχητικό Άρη Νίκαιας σε μια συνάντηση που ήταν ντέρμπι καθόλη την διάρκεια της.

Ο Έσπερος πήρε διαφορά 8 πόντων ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε 75-68 ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με μεγάλα σουτ έφεραν το παιχνίδι στο δίποντο (75-73).

Ο Έσπερος δεν σκόραρε στην τελευταία επίθεση του και ο Άρης Νίκαιας έχασε, τρίποντο και δίποντο στην εκπνοή για να πάρει τη νίκη ή να στείλει το ματς στην παράταση. Κορυφαίος των νικητών ο Ρήγας Παπαργυρόπουλος με 20 πόντους και σημαντικά καλάθια στο φινάλε. Ακολούθησε ο Κατράνας με 16π.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 43-37, 61-60, 75-73

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γ. Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 10 (2), Πάππος 8 (1), Ρουμελιώτης 9 (1), Τριανταφυλλίδης, Φύκας 6, Παπαργυρόπουλος 20, Φούντας 2, Δαχρετζής 4, Κατράνας 16 (3), Παπανικολάου.