Ξιφασκία: «Χάλκινος» ο Πίκουλης στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο U17

LamiaNow News
1 Min Read

Το χάλκινο μετάλλιο στο Ξίφος Ασκήσεως Εφήβων, στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο U17, που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη κατέκτησε ο Βασίλης Πίκουλης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έδωσε γερή μάχη για την είσοδό του στον τελικό, αλλά ηττήθηκε με 9-15. Η παρουσία του Πίκουλη ήταν η καλύτερη ελληνική εμφάνιση στη διοργάνωση που συγκέντρωσε 150 αθλητές.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Δανός Γιόν Γουίντερμπεργκ-Πούλσεν. Στα ομαδικά, καλύτερη ομάδα από ελληνικής πλευράς αναδείχθηκε ο Α.Ο.Ξ Αιγάλεω κατακτώντας με την 6η θέση σε σύνολο 25 ομάδων.

Από εκεί και πέρα στη Γαλλία στο Κύπελλο Κόσμου στο Ξίφος Ασκήσεως Γυναικών η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου πήρε την 104η θέση και η Μαρία Παπαδοπούλου την 182η.

Στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Σπάθης Εφήβων-Νεανίδων που διεξήχθη στη Σόφια, υπήρχαν πολλές ελληνικές παρουσίες και ο Παναγιώτης Κοντοειδής κατέλαβε την 14η θέση.