Τον τιμώρησε το… ποδόσφαιρο

lamianow
By lamianow Add a Comment

Και όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να «πετάξει» δύο βαθμούς στην Βέροια, αφού το γκολ του Μπεργκ ισοφαρίστηκε από το εξαιρετικό τέρμα του Μπαλάφα. Κυρίαρχο ποδόσφαιρο από τους «πράσινους», με το 1-1 στην Ημαθία να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης.

Το ματς

Μόλις στο 13’ ο Παναθηναϊκός «άνοιξε» στο σκορ. Ο Λουντ έδωσε στον Ιμπάρμπο στο ημικύκλιο, αυτός πάσαρε αριστερά στον Μπεργκ και εκείνος με συρτό διαγώνιο σουτ, σκόραρε.
Λίγα λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα. Ο Μέστο έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ιμπάρμπο έκανε το γυριστό από το πέναλτι, αλλά ο Λόπεθ απέκρουσε.
Σε όλο το πρώτο μέρος ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος και δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, Μπεργκ και Ιμπάρμπο συνδυάστηκαν και ο Σουηδός με αναστροφή του σώματος του, απελευθερώθηκε και πλάσαρε, αλλά ο Λόπεθ απέκρουσε.
Στο δεύτερο μέρος συνεχίστηκε το ίδιο. Ο Χουλτ σούταρε συρτά και ο Λόπεθ απέκρουσε στη γωνία του, στο 51’.

Στο 53’ η Βέροια είχε την πρώτη καλή της στιγμή. Ο Στιλ έκανε κακή έξοδο και έχασε τη μπάλα, o Βίτι σούταρε αλλά ο Κουτρουμπής έσωσε στη γραμμή.
Ο Παναθηναϊκός δεν τελείωσε το ματς στο πρώτο μέρος όπου είχε πολλές ευκαιρίες και η Βέροια προσπαθούσε για την ισοφάριση.

Στο 74΄οι γηπεδούχοι παραλίγο να μπουν στο παιχνίδι, όταν ο Καπετάνος στην περιοχή σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ιβανόφ.

Η ομάδα του Στραματσόνι απάντησε με τον Εμποκού. Ο νεοεισελθών στην αναμέτρηση πέρασε δύο φορές τον αντίπαλο του και έκανε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Βιγιαφάνιες ήταν σε πλάγια θέση και δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Στο 88’ ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την αδράνεια και ο Μαλόν έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μπαλάφας με συρτό δυνατό σουτ εκτός περιοχής, σκόραρε.

Οι συνθέσεις:

ΒΕΡΟΙΑ (Γκράφας): Λόπεθ, Μαλόν, Μαραγκός, Καλί, Ναβαλόφσκι, Άρτσε, Μπαλάφας, Χαροντάκης (69’ Σισίνιο), Βίτι, Βασιλαντωνόπουλος, Καπετάνος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Μολέντο, Ιβανόφ, Χουλτ, Κουτρουμπής (80’ Ρέις), Λουντ, Βιγιαφάνιες, Γουακάσο, Ιμπάρμπο (71’ Εμποκού), Μπεργκ