Ραψωδία Klay Thompson kai 23-0!

Δήμητρα Γιωτίδου
By Δήμητρα Γιωτίδου Add a Comment
4 Min Read

Με τον Klay Thompson να βάζει 8 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και 10 συνολικά, οι Warriors νίκησαν τους Pacers στην Indianapolis και… συνεχίζουν.

Πολύς κόσμος πίστευε πως είχε φτάσει η ώρα για την πρώτη ήττα των Warriors στη φετινή σεζόν. Λίγο η καλή κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι Pacers, λίγο ο φορμαρισμένος Paul George, έδιναν ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση της Indianapolis. Μια αναμέτρηση που όμως εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, με τον Klay Thompson να κάνει ό,τι θέλει απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων και τους Πρωταθλητές να παίρνουν την 23η νίκη τους (131-123) σε ισάριθμους αγώνες της φετινής σεζόν, να γράφουν το καλύτερο ξεκίνημα με το 13-0 εκτός έδρας και να ισοφαρίζουν το δεύτερο καλύτερο σερί νικών (27) στην ιστορία της λίγκας. Αν κερδίσουν τα επόμενα επτά ματς, θα σπάσουν και το “σκονισμένο” ρεκόρ των Los Angeles Lakers.

Αν και στο πρώτο τέταρτο της χρονιάς δείχνει να κάνει χώρο για τον Steph Curry, o Thompson (που αποχώρησε με ελαφρύ διάστρεμμα λίγο πριν το φινάλε) παραμένει ένας σπουδαίος σουτέρ που μπορεί να βάλει 30 πόντους σε ένα ημίχρονο. 29 έβαλε στην Indianapolis απο τους 79 της ομαδας του (season-high στο ΝΒΑ) του στο πρώτο μέρος και μάλιστα με 8/10 τρίποντα! Τελείωσε τον αγώνα με 39 και 10/16 σουτ από τα 7μ.25, με τον Curry να προσθέτει 29 πόντους, 7 ριμπαουντ και 10 ασίστ σε κάτι λιγοτερο απο 36 λεπτά.

Οι πραγματικά φιλότιμοι Pacers που πάλεψαν στο τέλος για το… θαύμα είχαν σε καλή βραδιά τον George (33 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ο CJ Miles ήταν εξαιρετικός (24 πόντοι, 5/11 τρίποντα), ο πάγκος βοήθησε να μαζευτεί η διαφορά στην τέταρτη περίοδο, όμως οι Warriors είχαν βάλει γερά θεμέλια και δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσουν τη νίκη να γλιστρήσει μέσα από τα χέρια τους.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 13-6 νωρίς στο παιχνίδι, όμως κάπου εκεί οι Warriors πάτησαν το γκάζι. Και το πάτησαν απότομα. Ετρεξαν ένα σερί 22-0 για το 24-40, με τους Curry – Thompson να έχουν μαζί έξι εύστοχα τρίποντα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +16 (28-44) πριν ο Thompson πάρει φωτιά στη δεύτερη και αφήσει το κοινό με ανοιχτό το στόμα. Το 60-79 του ημιχρόνου έμοιαζε με… σενάριο ταινίας, μα ήταν πέρα για πέρα πραγματικό και ίσως και κολακευτικό για τους Pacers που είχαν ρυθμό στην επίθεση, αλλά δεν έβρισκαν τρόπους για να περιορίσουν το γρήγορο παιχνίδι των αντιπάλων τους.

Το 83-111 της τρίτης περιόδου έμοιαζε με ταφόπλακα στις ελπίδες των γηπεδούχων, που όμως εκμεταλλεύθηκαν τη νωθρότητα της 2nd unit των Warriors, έτρεξαν, μάζεψαν τη διαφορά και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Curry, Thompson, Green επέστρεψαν και “καθάρισαν” παρά το γεγονός ότι το κοινό είχε πλέον μπει στο παιχνίδι, με τον δεύτερο να αποχωρεί λίγο πριν το τέλος του αγώνα έχοντας γυρίσει τον αστράγαλό του. Θα έχει πάντως δυο μέρες για να ξεκουραστεί, πριν το εκτός έδρας ματς με τους Boston Celtics.