Ο αφηγητής των Χριστουγέννων , ένας χριστουγεννιάτικος θεσμός που καθιέρωσε το βιβλιοπωλείο Επίπεδο εδώ και χρόνια στην πόλη μας, φιλοξένησε τη φιλόλογο – γλωσσολόγο Ειρήνη Σόλια , η οποία , βάζοντας σε θέση αφηγητή τους μαθητές της, μας ταξίδεψε στη μαγεία των Χριστουγέννων μέσα από …τα παιδιά. Οι μικροί μας πρωταγωνιστές , η Κωνσταντίνα(Νία), η Πηνελόπη, η Αθανασία, ο Γιάννης και η Φαίη με τις ζεστές φωνές τους ζέσταναν τις καρδιές όλων με μηνύματα αγάπης, αλληλεγγύης, σεβασμού στη διαφορετικότητα και πάνω απ’ όλα καλοσύνης :μηνύματα που πέρασαν σε μικρούς και μεγάλους μέσα από την προσεκτική επιλογή παραμυθιών που έκανε η Ειρήνη Σόλια , η οποία τιτλοφόρησε τη βραδιά ως “Τα Χριστούγεννα των παιδιών”. Άλλωστε, όπως ο ίδιος ο ιδιοκτήτης του βιβλιοπωλείου, Ανδρέας Παπανάγνου δήλωσε :”Τι είναι τα Χριστούγεννα; τα Χριστούγεννα είναι τα ίδια τα παιδιά!”
Την εκδήλωση συντόνισε με γλυκά λόγια η δημοσιογράφος Σοφία Ηλιοπούλου, η οποία μίλησε για τους συντελεστές της εκδήλωσης κι έδωσε τον τόνο των Χριστουγέννων. Όπως εξήγησε η Ειρήνη Σόλια, “ σκοπός της βραδιάς “ ήταν “ να συνειδητοποιήσουν πρώτα τα παιδιά κι έπειτα εμείς οι μεγάλοι πως παρά τα όσα δυσάρεστα κι αρνητικά κοινωνικά τρωτά, στο τέλος , η εργατικότητα, η εντιμότητα και η ευγνωμοσύνη κάνουν το “καλό” να νικά! Αυτός είναι ο δρόμος που οδηγεί στην ευτυχία,όσο δύσβατος κι αν φαντάζει…”. Μ’ αυτό το αισιόδοξο μήνυμα τέλειωσε η βραδιά, με πολλά πολλά χειροκροτήματα από όλους τους παρευρισκόμενους, με πολλά χαμόγελα και με τη μικρή Δεφένια, τη μικρότερη των καλεσμένων, να εύχεται “Καλά Χριστούγεννα”
“Ψέμα ή αλήθεια…έτσι λεν’ τα παραμύθια”
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2022/12/320702222_1529290137548594_3085406981862781206_n-768x1024.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2022/12/319322137_866591818016326_5003116126009762250_n.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2022/12/320453386_839923820621241_8480579568139757392_n.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2022/12/320763369_495522225781189_9026816545675971929_n.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2022/12/320308187_1200210880703371_1176929714369601922_n.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2022/12/319845714_2346516312174041_7868450777008972424_n.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2022/12/319697894_839074313865930_3725149874646470612_n.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2022/12/320093229_670785741188946_4592135892607878974_n.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2022/12/320007843_826018305120371_172704832104933270_n.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2022/12/320543783_3001967616774336_5705885331484228285_n-768x1024.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2022/12/320847669_1163030677906809_4602599312963135816_n.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2022/12/321237565_1285616582001842_2267305368945346472_n.jpg)