Lamianow.gr
Lamianow.gr 7 έτη ago
Updated 2015/04/23 at 11:25 ΜΜ
2 Min Read

Έχοντας τη βοήθεια περισσότερων από 5.000 φίλων του και με τον Ερνάν Γκόμεζ σε μεγάλη βραδιά, ο ΠΑΟΚ πήρε τον πρώτο τελικό κόντρα στον Ολυμπιακό και έκανε το πρώτο βήμα για τον τίτλο στην Α1 βόλεϊ ανδρών

Με τον Ερνάν Γκόμεζ να σημειώνει 36 πόντους, ο ΠΑΟΚ έφτασε στη νίκη επί του Ολυμπιακού (3-1 σετ) στην κατάμεστη “PAOK Sports Arena” και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Α1 βόλεϊ ανδρών

Μετά από ένα δυνατό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο πρώτο σετ, ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε και το κατέκτησε σχετικά εύκολα (μέσα σε 23 λεπτά) με 25-16

Το δεύτερο σετ ήταν συγκλονιστικό, με τις δυο ομάδες να κοντράρονται στα ίσα -με φανταστικές άμυνες και πόντους- και να καταλήγει στα.. χέρια των γηπεδούχων μετά από 41 λεπτά (33-31).

Όπως και στα δύο προηγούμενα, ο Ολυμπιακός μπήκε μπροστά στο σκορ και στο τρίτο σετ. Αυτή τη φορά, οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να δαιτηρήσουν το -έστω και μικρό- προβάδισμά τους μέχρι το τέλος, φτάνοντας μέχρι το 25-20 για το 2-1.

Στο 4ο ο Γκόμεζ, που ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, επέβαλε το… νόμο του. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε 25-23 και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών, που την Κυριακή (26/4) μεταφέρεται σου Ρέντη.

Τα σετ: 25-16, 33-31, 20-25, 25-23