ΠΑΣ Λαμία – ΟΦΗ 1-2 : Πισωγύρισμα…

By Lamianow.gr 3 comments
5 Min Read

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play out, ο ΠΑΣ Λαμία φιλοξένησε τον ΟΦΗ στο Αθανάσιος Διάκος, πάλεψε για τη νίκη, ισοφάρισε το παιχνίδι αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως το πέναλτι του Αντέτζο στο 75′ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Κρητικούς το οποίο έμεινε ως το φινάλε.

Πλέον τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο για τους κυανόλευκους, πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε. Ξανά κάτω του μετρίου ποδοσφαιριστές από τους οποίους περιμένει πολλά η ομάδα.

Το πρώτο ημίχρονο

Η Λαμία μπήκε στο παιχνίδι πολύ δυνατά από το πρώτο λεπτό έχοντας μάλιστα και την πρώτη της καλή στιγμή στο παιχνίδι πολύ νωρίς. Δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό της αναμέτρησης, οι κυανόλευκοι κέρδισαν κόρνερ από αριστερά, ο Μπεχαράνο εκτέλεσε με τον Καραμάνο με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα προς τα δίχτυα όμως οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων έδιωξαν σε νέο κόρνερ.  Οι κυανόλευκοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή και απείλησαν εκ νέου στο 14′ με γύρισμα του Καραμάνου μέσα από την περιοχή και δεξιά, όμως η μπάλα σταμάτησε πάνω στον Βούρο.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και στο 25′ έκαναν αισθητή την παρουσία τους όταν ο Τσιλιανίδης σουτάρει και η μπάλα κατέληξε λίγο έξω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοφ. Η Λαμία απάντησε και πάλι στο 26′ με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από την εστία του Σωτηρίου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπεχαράνο για να έρθει τρία λεπτά μετά το γκολ για τους Κρητικούς.

Ο Στάικος από λάθος στην αριστερή πλευρά της Λαμίας  πάτησε περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Σαράνοφ για το 0-1 κόντρα στη ροή του ματς θα έλεγε κανείς.

Οι κυανόλευκοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Σιμόν να φτάνει μια ανάσα από το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Λαμίας όμως η μπάλα, στο σουτ που επιχείρησε στην κίνηση δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε ελάχιστα εκτός εστίας.

Το ημίχρονο έκλεισε με μια ανεπανάληπτη ευκαιρία για την Λαμία στο 43′. Ο Μπεχαράνο εκτέλεσε κόρνερ, ο Σωτηρίου έκανε κακή έξοδο, ο Λούκας προ κενής εστίας έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Βούρος απομάκρυνε πάνω στη γραμμή πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φέστα θέλησε να φρεσκάρει τη μεσαία του γραμμή ρίχνοντας στη μάχη τον Τάιρον αντί του Σάββα Γκέντσογλου, γυρνώντας τον Νούνιες στο “8”.
Οι κυανόλευκοι συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, την πίεσή τους και έφτασαν στην ισοφάριση με εντυπωσιακό τρόπο!  Φάση διαρκείας για τους γηπεδούχους έπειτα από κόρνερ, με τον Μπεχαράνο από την απέναντι πλευρά να γεμίζει, ο Νούνιες πήρε την κεφαλιά και ο προωθημένος Λούκας με ανάποδο ψαλίδι δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Σωτηρίου ο οποίος είδε τη μπάλα να καταλήγει στην εστία του. Ένα γκολ που πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες και κόσμο!

Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε χωρίς ωστόσο να μετουσιωθεί σε κάποια κλασσική ευκαιρία. Στο 70′ ένα σουτ του Ρόμανιτς δεν απείλησε τον Γεωργίου με τη μπάλα να περνά δίπλα απ’ το δοκάρι του Σωτηρίου.

Ο ΟΦΗ έφτασε σε δεύτερο γκολ από μια ανυποψίαστη φάση με τη μπάλα να σταματά στο χέρι του Αντέτζο και τον Μανούχο να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Φελίπε δεν αστόχησε από τα 11 μέτρα στέλνοντας τον Σαράνοφ στην απέναντι γωνία και δίνοντας και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του.
Το 1-2 δεν άλλαξε με τη Λαμία να μην μπορεί να απειλήσει από εκείνο το σημείο και έπειτα την εστία του Γεωργίου και την ομάδα να αντικρίζει κατάματα την διαδικασία των μπαράζ!
Οι συνθέσεις:

Λαμία: Σαράνοφ, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Νούνιες, Καραμάνος (71′ Τζανδάρης), Σιμόν, Μπεχαράνο (80′ Μανούσος), Μπανγκουρά (66′ Αραμπούλι), Ρόμανιτς, Γκέντσογλου (46′ Τάιρον), Λούκας.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Γιαννούλης (59′ Ουές), Βούρος, Πασαλίδης, Μαρινάκης, Νέιρα, Μεγιάδο, Στάικος (66′ Τοράλ), Λουίζ Φελίπε, Τσιλιανίδης (65′ Λάμπρου), Μπουζούκης (77′ Διαμαντής)