Λεβαδειακος-Παναθηναικος: 1-3

By Lamianow.gr

Ο Παναθηναϊκός στην πρώτη του παράσταση στην Ελλάδα επικράτησε του Λεβαδειακού με 3-1. Οι πράσινοι κατά διαστήματα έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και είχαν πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Μόνη παραφωνία για την ομάδα του Αναστασίου ένα μικρό διάστημα μετά το γκολ του Λεβαδειακού που ο Παναθηναϊκός έδειχνε μουδιασμένος. Το τριφύλλι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Λουντ να είναι ο καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού και τον Καλτσάς να έχει πολύ καλή παρουσία. Παρότι ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε από τον Λεβαδειακό, ο Σάντσεθ είχε θετική εικόνα και προσπαθούσε να βγάλει την ομάδα του μπροστά.

Η πρώτη φάση του αγώνα βρήκε τον Στιλ σε ετοιμότητα αφού απέκρουσε την κεφαλιά του Μάντζιου.

Στο 10′ ο Παναθηναϊκός χάνει διπλή ευκαιρία με τον Πέτριτς ο οποίος δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μετά το γύρισμα του Καλτσά.

Τρία λεπτά αργότερα ο Λεβαδειακός άνοιξε το σκορ με το πολύ δυνατό σουτ του Μιλιάζες το οποίο απέκρουσε ασταθώς ο Στιλ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Στο 15′ ο Παναθηναϊκός με την κάθετη του Λουντ στον Δώνη και το σουτ του δεύτερου να σταματάει στο δοκάρι, χάνει μεγάλη ευκαιρία.

Στο 30′ ο Μαχαίρας κάνει ένα ξαφνικό σουτ αλλά η μπάλα σταματάει στο δοκάρι του Στιλ. Δέκα λεπτά αργότερα οι πράσινοι χάνουν μεγάλη ευκαιρία. Ο Καλτσάς κατέβασε ωραία την μπάλα αλλά το σουτ του πέρασε ελάχιστα εκτός εστίας.

Στο 44′ ο Λουντ εκτελεί ένα φάουλ, ο Κουτρουμπης πιάνει την πρώτη κεφαλιά και ο Καλτσάς με το κεφάλι φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Λουντ εκτελεί το κόρνερ, ο Τριανταφυλλόπουλος κάνει την προβολή, ο Τσιντώντας προσωρινά απομακρύνει αλλά ο Πέτριτς από κοντά έκανε το 2-1.

Ο Αναστασίου έκανε πολλές αλλαγές στο δεύτερο μέρος κάτι που χαλούσε την ροή του αγώνα ο οποίος ναι μεν είχε ρυθμό αλλά δεν είχε φάσεις. Στο 79′ ο Παππάς κάνει ένα πολύ καλό σουτ αλλά ο Στιλ ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε με τις γροθιές.

Στο 82′ ο Κατίδης εκτελεί ένα φάουλ με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα εκτός εστίας. Δύο λεπτά αργότερα ο Λούντ δίνει στον Μαρινάκη, εκείνος από αριστερά βγάει τη σέντρα και ο Καρέλης με καρφωτή κεφαλιά γράφει το τελικό 3-1.

Οι πράσινοι είχαν την ευκαιρία στο 87′ και για τέταρτο γκολ όταν ο Καρελής πέρασε με εξαιρετική ντρίπλα τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε εκτός.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Τσιντώτας (58′ Μοσχονάς), Αποστόλου (70′ Σταματάκης), Μάντζιος (75′ Χατζηλάμπρος), Γκράτσα, Κώτσιος (58′ Μάγκας), Μιλιάζες (76′ Μίνγκας), Μαχαίρας, Μιλοσάβλιεφ, Θέος, Στάθης, Καψάσκης.

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Μπούρμπος, Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Χουχούμης (67′ Μαρινάκης), Λαγός (46′ Σάντσες), Λουντ, Δώνης (70′ Αγγελόπουλος), Ατζαγκούν (82′ Τζανουλίνος), Καλτσάς (73′ Καρέλης), Πέτριτς.