«Κεραναυνοβολήθηκε» και αποχαιρέτησε!

lamianow
By lamianow Add a Comment
4 Min Read

Τις απουσίες και την έλλειψη προσωπικότητας, «πλήρωσε» ο Παναθηναϊκός, ο οποίος γνώρισε την ήττα από την Σταντάρ Λιέγης με 3-0 και «αποχαιρέτησε» το όνειρο της πρόκρισης στο Europa League καθώς μόνο με θαύμα περνάει στους “32”, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των ομίλων.

«Γυμνός» στα αγκάθια

Άλλος ήταν ο γηπεδούχος στον αγώνα και άλλος έκανε «κουμάντο» στο παιχνίδι, με τα πρώτα σημάδια να δείχνουν πως ο Παναθηναϊκός είναι ανήμπορος να πάρει έστω τον βαθμό. Τόσο στο δημιουργικό, όσο και στο ανασταλτικό κομμάτι έδειξε πως είχε πρόβλημα. Με τον Στραματσόνι να παρακολουθεί από το μπουθ, λόγω της αποβολής του στο προηγούμενο παιχνίδι, αλλά και με αποδεκατισμένη τη βασική του ενδεκάδα, ήταν ξεκάθαρα τα σημεία στα οποία χώλαινε. Όλες κι όλες τέσσερις ευκαιρίες κι εκείνες με μακρινά σουτ έξω από την περιοχή.

Οι απουσίες του Παναθηναϊκού στη μεσαία γραμμή ήταν εμφανείς. Στηρίχτηκε κυρίως σε ατομικές ενέργειες των Εμποκού και Ιμπάρμπο. Ο Κουλιμπαλί ήταν εκείνος που ξεχώρισε τόσο στο ανασταλτικό, όσο και στο δημιουργικό κομμάτι. Στο 29ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έχασε και τον Μάρκους Μπεργκ, ο οποίος ένιωσε τσίμπημα στον δικέφαλο και ζήτησε αλλαγή. Έτσι από νωρίς ο Παναθηναϊκός πέρασε τον Λέτο στον αγωνιστικό χώρο.
Λίγες ευκαιρίες… φτωχό το θέαμα

Από τέσσερις καθαρές ευκαιρίες μέτρησαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με την Σταντάρ να πιέζει σε μεγάλο βαθμό τον Παναθηναϊκό, ιδιαίτερα από τα δεξιά με τον Τζούνιορ, ο οποίος εξέθετε επανειλημμένως τον Χουχούμη, αφού από εκείνη την πλευρά δημιουργήθηκαν οι περισσότερες ευκαιρίες των Βέλγων.
Στο 10ο λεπτό η καλύτερη ευκαιρία για τους «Πράσινους», όταν από κόρνερ του Κουλιμπαλί, ο Μπεργκ από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε το γυριστό σουτ, κόντραρε στον τερματοφύλακα και κατέληξε κόρνερ.

Φωτιά και… κεραυνοί

Κι εκεί που έδειχνε να αλλάζει το παιχνίδι και να υπάρχουν ελπίδες, όλα «έσβησαν» πληρώνοντας τις απουσίες και την… επιπολαιότητα που έδειξε. Ο Εμποκού ήταν ένας εκ των… μοιραίων παικτών. Ο Κονγκολέζος, αρχικά στο 47ο λεπτό μπήκε μέσα στην περιοχή και «έπεσε» ζητώντας πέναλτι. Δεν ήταν τίποτα και ο διαιτητής τον «κιτρίνισε» για θέατρο. Ένα λεπτό αργότερα, «ζεστός» ακόμη ο Εμποκού έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή, ο Ούμπερ όμως έδιωξε με το στήθος. Στο 50’ ο Κονγκολέζος είχε άλλη μια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ , με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Στο 52’ η Σταντάρ απάντησε και προειδοποίησε. Ο Μπελφοντίλ σούταρε έξω από την περιοχή και ο Στιλ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Στο 61’ όμως η Σταντάρ άνοιξε το σκορ με έναν απίστευτο κεραυνό του Σισέ, με τον Στιν να μην μπορεί να κάνει τίποτα. Στο 75’ κι ενώ δεν υπήρξαν άλλες ευκαιρίες, εντελώς ξαφνικά, ο Μπελφοντίλ έκανε το 2-0, με ένα πολύ ωραίο πλασέ από κοντά, αναγκάζοντας τον Παναθηναϊκό να αποχαιρετήσει το «όνειρο» της πρόκρισης. Στο 77’ μάλιστα ο Εμποκού δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι για μια αγκωνιά και άφησε τους «Πράσινους» μέχρι το τέλος με δέκα παίκτες και χωρίς ουσιαστικές λύσεις από τον πάγκο. Στο 90+3’ ο Μπελφοντίλ έκανε το 3-0, αφού πρώτα πέρασε τον Χουχούμη και σε κενή εστία