Διπλό πρόκρισης με τον Κλάους! (vids)

Δημήτρης Πανετάτος
By Δημήτρης Πανετάτος Add a Comment
5 Min Read

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, αλλά με δύο γκολ του αρχηγού του, Στέφανου Αθανασιάδη, ο ΠΑΟΚ πέρασε από την Τσεχία με 2-1 και έκανε μεγάλο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους χειρότερους δυνατούς οιωνούς για τον ΠΑΟΚ καθώς μόλις 40 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ! Ο Μπρέιτε βρήκε τον Σίκορα από τα αριστερά εκμεταλλευόμενος την αδράνεια των παικτών του Βλάνταν Ίβιτς, αυτός έσπασε την μπάλα στον Κομλιτσένκο που με ωραίο πλασέ νίκησε τον Γλύκο για το 1-0! Η Σλόβαν μάλιστα, είχε πετύχει γκολ από τα… αποδυτήρια και στον πρώτο αγώνα των ομίλων με την Καραμπάγκ, καθώς είχε ανοίξει το σκορ μόλις στα 12 δευτερόλεπτα!

1-0 Nikolay Komlichenko Goal HD – Slovan… από gooooooooooal
Το γκολ σόκαρε τους ασπρόμαυρους , οι οποίοι στο 7΄κινδύνεψαν και με δεύτερο γκολ, όταν ο Χόβορκα έπιασε την κεφαλιά από κοντέ, αλλά ο Γλύκος έδιωξε σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ βρήκε με το βολέ του τον Γκάρι Ροντρίγκες και ο Αφρικανός αφού έβαλε πρώτα στην πλάτη του τον Σίκορα, τον… ανάγκασε να χρησιμοποιήσει το χέρι του και ο διαιτητής έδωσε σωστά το πέναλτι. Ο Στέφανος Αθανασιάδης ανέλαβε να το εκτελέσει και έφερε το παιχνίδι στα ίσα πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο!

1-1 Stefanos Athanasiadis Goal HD – Slovan… από fotlive
Στη συνέχεια του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια μεγάλη φάση,. Στο 37΄ο Τζαβέλλας έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Ροντρίγκες, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 42΄ο Ροτνρίγκες έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά, ο Χορόβκα απομάκρυνε προ του Αθανασιάδη και ο Ντουμπράβκα μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Η Σλόβαν Λίμπερετς μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και μόλις στο 46΄ο Μπρέιτε έπιασε το σουτ από το όριο της περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι. Μετά το πρώτο τέταρτο, ο Ίβιτς «φρέσκαρε» την ομάδα τοποθετώντας τον Μυστακίδη στη θέση του Κάμπος και ο ΠΑΟΚ άρχισε να γίνεται πιο επικίνδυνος. Στο 67΄ο Μάτος δοκίμασε το αριστερό του πόδι έξω από την περιοχή, αλλά ο Ντουμπράβκα μπλόκαρε χωρίς δυσκολία. Στο 73΄ο Μυστακίδης έπαιξε το ένα-δύο με τον Μάτος, αλλά το σουτ του από καλή θέση πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Τρία λεπτά αργότερα, οι Τσέχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν και πάλι κεφάλι στο σκορ, όταν ο Κομλιτσένκο βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Γλύκου. Στο 79΄, ο Μυστακίδης έπιασε ένα δυνατό σουτ με το αριστερό, αλλά ο τερματοφύλακας των Τσέχων μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 82΄ο ΠΑΟΚ πέτυχε το γκολ που έκρινε το παιχνίδι! Ο Ροντρίγκες είχε την μπάλα στα αριστερά, έστρωσε την μπάλα στον Λέοβατς,ο Κροάτης έκανε τη σέντρα και ο Στέφανος Αθανασιάδης με καρφωτή κεφαλιά πέτυχε το 20ο γκολ της καριέρας του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και έδωσε στον ΠΑΟΚ το προβάδισμα!

1-2 Stefanos Athanasiadis Goal Slovan Liberec 1… από milena-georgieva1

Στο 89΄ο Χόροβκα, πρόλαβε τους Κρέσπο και Μάτος, αλλά η κεφαλιά του πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στις καθυστερήσεις, ο Γκάρι Ροντρίγκες βγήκε μόνος του στην αντεπίθεση, είχε την κενή εστία στο… έλεος του καθώς ο Ντουμπράβκα είχε προωθηθεί στο κόρνερ των Τσέχων, αλλά “κατάφερε” να στείλει την μπάλα άουτ.

Έτσι, το 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ παρέμεινε μέχρι τέλους και η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση!

Οι συνθέσεις

Σλόβαν Λίμπερετς (Γίντριχ Τρπισόφσκι):Ντουμπράβκα, Μπρέιτε, Κουφάλ, Σίκορα, Φόλπρεχτ (73’ Καραφιάτ), Χοβόρκα, Κομλιτσένκο, Βουτς, Μπαρτλ (46’ Εκπάι), Μπαρτόσακ (79’ Μπάρος), Λάτκα

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Τζαβέλλας, Λέοβατς, Τσίμιροτ, Κάνιας, Σάκχοφ (73’ Τιάμ), Κάμπος (59’ Μυστακίδης), Ροντρίγκες, Αθανασιάδης (86′ Κρέσπο)