“Άσφαιρη” μοιρασιά στο “Αθανάσιος Διάκος” (Βίντεο, Φωτό)

Όταν δεν μπορείς να κερδίσεις καλό είναι να μην χάσεις. Αυτό συνέβη και στην συνάντηση ανάμεσα σε Λαμία και Καλλιθέα στο "ΔΑΚ Αθανάσιος" Διάκος. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 σε ένα παιχνίδι όπου υπήρχαν ωστόσο ευκαιρίες για γκολ

Lamianow.gr By Lamianow.gr
6 Min Read

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan SuperLeague 1 ο ΠΑΣ Λαμία αντιμετώπισε την Athens Καλλιθέα στο ΔΑΚ «Αθανάσιος Διάκος».

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε αρκετές φάσεις, ο ΠΑΣ Λαμία και η Athens Καλλιθέα έμειναν στο 0-0 το οποίο ήταν σίγουρα το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Πάρα πολλά λάθη από τους δύο συλλόγους, τα οποία δεν τους επέτρεψαν να φτάσουν σε κάποιο τέρμα. Ντεμπούτο για τον Χιλιανό σέντερ φορ Άνχελο Ενρίκεζ, ενώ και ο Γκοτζαμανίδης πέρασε στο 80΄για να κάνει και αυτός την πρώτη του εμφάνιση με τα χρώματα της Λαμίας.

Το ματς:

Στα πρώτα πέντε λεπτά η ομάδα της Καλλιθέας ήταν αυτή που έκανε κουμάντο, καθώς είχε επιβάλλει τον ρυθμό της και είχε κλείσει στα καρέ της τη Λαμία. Δύο εκτελέσεις φάουλ ανάμεσα στο χώρο του κέντρου για την Athens πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Η Λαμία στα πρώτα δέκα λεπτά δεν είχε καταφέρει να μπει στο παιχνίδι, αρκετά λάθη στις δεύτερες πάσες και έλλειψη συγκέντρωσης από τους παίκτες του ΠΑΣ.

Στο 12΄ωραία συνεργασία της Καλλιθέας με τον Ντεμέτριους να δίνει στον Ουλντρίκις, αυτός πάσαρε ωραία στον Μουτίνιο από τα δεξιά, ο Πορτογάλος έκλεισε προς το κέντρο, έκανε το σουτ αλλά ο Κόστιτς μπλόκαρε.

Στο 16΄καλή φάση για τον ΠΑΣ με τον Ραντόνια από τα δεξιά να κάνει την κούρσα, πάτησε περιοχή ο Βόσνιος αλλά λίγο πριν προλάβει να κάνει το σουτ τον σταμάτησε ο αμυντικός.

Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον ΠΑΣ Λαμία στο 18΄, λίγα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Μπαραγάν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μέκιτς, ο οποίος βρήκε εστία παρά τα πολλά άτομα στο τείχος αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ισπανού τερματοφύλακα.

Καλή συνεργασία της Λαμίας στο 20΄καθώς ο Γκούιντο έδωσε στον Μέκιτς από τα δεξιά, ο Βόσνιος πάτησε περιοχή πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα της Καλλιθέας.

Στο 28΄ο Γκούιντο έφυγε στην κόντρα επίθεση για τον ΠΑΣ, αυτός πάσαρε στον Βλαχομήτρο ο οποίος υπό την πίεση του Πασαλίδη, έκανε το σουτ αλλά ο Μπαραγάν απομάκρυνε σωτήρια.

Τρία λεπτά αργότερα, λάθος του Κόστιτς έδωσε τη μπάλα στον Μανθάτη αυτός πάτησε περιοχή από τα πλάγια δεξιά αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Άουτ πέρασε επίσης και το φαλτσαριστό σουτ του Ουλντρίκις, ο οποίος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή της Λαμίας έπειτα από πάσα του Ντεμέτριους, αλλά δεν σημάδεψε σωστά.

Τα δύο λεπτά επιπλέον χρόνος στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε κάτι να μας προσφέρει, το 0-0 παρέμεινε και αυτό που κρατήσαμε ήταν τα αρκετά και αβίαστα σε αρκετές περιπτώσεις των δύο ομάδων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες, αλλά με τα ίδια λάθη για τον ΠΑΣ Λαμία. Πολλές λάθος μεταβιβάσεις, χαμένα κοντρόλ με συνέπεια να μην μπορεί να αναπτυχθεί σωστά.

Στο 55΄κάθετη πάσα του Ουλντρίκις με στόχο τον Ντεμέτριους, λίγο πριν φτάσει η μπάλα στον Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό, ο Σάντμπεργκ ανέκοψε δίνοντας πλάγιο άουτ.

Με το που πέρασε στο παιχνίδι για τον ΠΑΣ Λαμία, ο Φουρτάδο η επίθεση της ομάδας πήρε ξανά ζωή. Ο Βραζιλιάνος με την ταχύτητά του και με την φαντασία του δημιούργησε αρκετά προβλήματα στους αντίπαλους αμυντικούς, κάτι που έψαχνε ο Σατσιάς.

Ωραία πάσα του Τζιάνι στον Ντεμέτριους για την Καλλιθέα στο 58΄, ο Βραζιλιάνος έκανε το φαλτσαριστό σουτ αλλά ο Κόστιτς του είπε όχι.

Στο 71΄ο Ραντόνια έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Άνχελο Ενρίκεζ ο οποίος είχε περάσει λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα, για λίγο δεν πρόλαβε να πιάσει την κεφαλιά για να σκοράρει.

Στο 72΄ο Βλαχομήτρος εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ το οποίο κέρδισε ο Αντράντε λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Μπαραγάν, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 82΄ διπλή ευκαιρία για την Καλλιθέα. Ο Τζιάνι έκανε το σλάλομ από τα δεξιά προς το κέντρο της περιοχής του ΠΑΣ, έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Κόστιτς απομάκρυνε, ο Μανθάτης κράτησε εντός αγωνιστικού χώρου τη μπάλα, έβγαλε τη σέντρα αλλά ευτυχώς ο Ντεμέτριους έστειλε τη μπάλα με πλασέ άουτ.

Έπειτα από εκτέλεση πλαγίου άουτ, η μπάλα έφτασε στον Βλαχομήτρο, αυτός με το στήθος έστρωσε στον Ενρίκεζ ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 86΄δυνατό σουτ του Βαλμπουενά εκτός της περιοχής του ΠΑΣ, η μπάλα τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Κόστιτς, ο οποίος βρήκε τη μπάλα όσο έπρεπε για να την απομακρύνει. Η Λαμία απάντησε στη φάση αυτή με τον Φουρτάδο λίγα μέτρα έξω από την περιοχή του Μπαραγάν, σούταρε και έστειλε μπάλα άουτ.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό αλλά σίγουρα όχι τις εντυπώσεις.

Επόμενη αναμέτρηση για τη Λαμία την επόμενη Κυριακή εκτός έδρας με τον Ατρόμητο στις 20:30.

Οι βασικές ενδεκάδες:

ΠΑΣ Λαμία (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Αντράντε, Νούνιες, Μέκιτς, Γκούιντο, Βλαχομήτρος, Σάντμπεργκ, Μπικοφ, Ρινγκ, Ραντόνια, Κορνέζος

Athens Καλλιθέα (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγκάν, Μανθάτης, Σοΐρι, Πασαλίδης, Μίριν, Μότοκ, Μερκάτι, Ντιμπά, Μουτίνιο, Ντεμέτριους, Ουλντρίκις