Άρης : Άνετη πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου (98-62)

Δήμητρα Γιωτίδου
By Δήμητρα Γιωτίδου Add a Comment

Κάνοντας ένα ξέσπασμα διαρκείας στη δεύτερη περίοδο, ο ΑΡΗΣ κέρδισε άνετα την Κύμη Seajets με 98-62 και πήρε την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έκανε ένα επιμέρους 38-9 στο δεύτερο δεκάλεπτο και ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους, δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη. Οι «κιτρινόμαυροι» στηρίχτηκαν στην καλή άμυνά τους και στην κυριαρχία στα ριμπάουντ.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 12-7 στο 4΄. Η Κύμη πλησίασε σε 12-11 και έμεινε σε απόσταση βολής μέχρι το 9′. Δύο τρίποντα των Jenkins και Ζάρα, έδωσαν «αέρα» 7 πόντων στην ομάδα μας στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-18).

Ο ΑΡΗΣ δυνάμωσε την άμυνά του στη δεύτερη περίοδο και με πλουραλισμό στην επίθεση, έκανε ένα σερί 17-0 για να ανοίξει την ψαλίδαστους 21 πόντους (42-21), στο 13′.30”. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη με όπλο την άμυνα σκόραρε αφειδώς και στο 19′ έφτασε τη διαφορά στους 34 πόντους (59-25). Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά με τη λήξη του ημιχρόνου (63-27).

Ο ρυθμός έπεσε στην τρίτη περίοδο, αλλά ο ΑΡΗΣ κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά στα επίπεδα των 35 πόντων (68-33 και 71-37). Με σερί τρίποντα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά στους 26 πόντους (71-45), πριν το 73-45 του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο ΑΡΗΣ επανέφερε τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (84-53 στο 35′). Το αβαντάζ της ομάδας μας έφτασε εκ νέου στους 35 πόντους (90-55) και η νίκη – πρόκριση ήρθε εύκολα.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 63-27, 73-45, 98-62.

ΑΡΗΣ: Marble 9 (1τρ., 4ρ., 1ασ.), Ξανθόπουλος 5 (1τρ., 1ρ., 1ασ., 2κλ., 1κοψ.), Φλιώνης 2 (2ρ., 1ασ., 1κλ.), Τσαϊρέλης 5 (2ασ.), Jenkins 14 (4/6τρ., 5ρ., 2ασ., 1κλ.), Cummings 14 (3ρ., 6ασ., 4κλ.), Ζάρας 7 (1τρ., 2ασ.), Μούρτος 9 (1ρ., 1ασ.), Σίμτσακ 2 (2ρ.), Buckner 11 (6ρ., 1ασ., 1κοψ.),Sanikidze 11 (10ρ., 6ασ., 1κλ.), Καββαδάς 7 (5ρ.).

ΚΥΜΗ SEAJETS: Abdul Alim 2, Green 5 (1), Τουτζιαράκης 5, Σχίζας 4, Σιγκούνας 2, Cupkovic 6, Τζόλος 2, Ψαθάς, Σταμάτης 7, Palblant 3 (1),Morgan 11, El-Amin 15 (3).