Σπάνια επίδοση πέτυχε ο Πανιώνιος στη Λαμία. Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Πανιώνιος πετυχαίνει τέσσερα γκολ εκτός έδρας σε τόσο προχωρημένη φάση Κυπέλλου (προημιτελικά ή ημιτελικά). Μάλιστα σε προημιτελικό τέσσερα έχει να βάλει είκοσι χρόνια (11.2.1998 Πανιώνιος – Απόλλων Καλαμαριάς 4-2).
Βέβαια αξίζει να σημειωθεί ότι το ταξίδι αυτό του ΠΑΣ Λαμία στο κύπελλο Ελλάδος, ολοκληρώθηκε όπως ακριβώς ξεκίνησε. Με το 4-1 δηλαδή. Το …όνειρο και η ιστορία άρχισαν να γράφονται μετά το 4-1 επί του Παναθηναϊκού σε εκείνο το αξέχαστο χιονισμένο απόγευμα στο ΔΑΚ Λαμίας. Αυτό ήταν που έδωσε τη χρυσή πρόκριση στους κυανόλευκους και τους έκανε να ονειρεύονται για μεγάλα πράγματα. Ένα 4-1 ήρθε τώρα για να φέρει ταφόπλακα σε όποια όνειρα για πρόκριση στους “4” για δεύτερη φορά στην ιστορία της ομάδας και πρώτη στη σύγχρονη ιστορία της, που συνεχίζει πάντως να γράφεται με χρυσά γράμματα.