Θεαματική η Εθνική Ελλάδας! «Περίπατο» με Ισραήλ και… 2×2 [vid]

lamianow
By lamianow Add a Comment

Η “έκτακτη” αυτή Εθνική Ελλάδας πέτυχε το στόχο της. Η γαλανόλευκη δυσκολεύτηκε μόνο για ένα δεκάλεπτο, αλλά κατάφερε να ξεπεράσει το “εμπόδιο” του Ισραήλ (82-61) και να κάνει το 2×2 στα προκριματικά του Μουντομπάσκετ 2019.
Έκανε το… καθήκον της. Λίγες ημέρες μετά τη νίκη στο Λέστερ επί της Μεγάλης Βρετανίας, η Εθνική Ελλάδας νίκησε το Ισραήλ (82-61) στα “Δυο Αοράκια” και βγήκε… αλώβητη από το δύσκολο αυτό πρόγραμμα.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σκουρτόπουλου ο Γιαννόπουλος (13 π.). Σημαντική η συνεισφορά του Καλάθη, που.. ανέβασε επίπεδο την ομάδα (11 π. με 8 ασίστ), ενώ ο Θανάσης Αντετικούνμπο ήταν μια… ενεργειακή βόμβα, που “χτύπησε” τους αντιπάλους στις δυο ρακέτες.

Επόμενες υποχρεώσεις για την Εθνική Ελλάδας στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου είναι οι εντός έδρας αναμετρήσεις του Φεβρουαρίου με Εσθονία (23/2) και Μεγάλη Βρετανία (25/2).

Η… παρέα αυτή της Εθνικής Ελλάδας παρουσίασε κατά διαστήματα καλά στοιχεία στην άμυνα, αλλά κόντρα στη “δεμένη” ομάδα του Ισραήλ είχε κάποιες αναμενόμενες αδυναμίες. Η παρουσία του Καλάθη ήταν αυτή που έδωσε στην ομάδα άλλη οργάνωση και “πνοή”.

Εθνική Ελλάδας: Απίστευτη τάπα από Αντετοκούνμπο! «Τρέλανε» τον Καλάθη! [vid]

Όταν οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κάνουν λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας, η “γαλανόλευκη” κατάφερε να φτιάξει μια μικρή διαφορά, εκμεταλλευόμενη τα σερί τρίποντα του Αθηναίου και την.. ενέργεια του έβγαλε στο παρκέ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο (37-32 στο ημίχρονο).

Η Εθνική Ελλάδας μπήκε.. φουριόζα στην επανάληψη. Βασιλόπουλος και Γιαννόπουλος έκαναν τη διαφορά στην επίθεση, ενώ ο Αντετοκούνμπο παρουσιάστηκε “σεληνιασμένος” στην άμυνα και θεαματικός, με τα καρφώματα του. Το τελικό 82-61 “περιγράφει” με τον καλύτερο τρόπο το εύκολο -τελικά- απόγευμα της… επίσημης αγαπημένης κόντρα στο Ισραήλ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 37-32, 59-47, 82-61.

Ελλάδα: Λαρεντζάκης 4 (2/7 σουτ), Αθηναίου 6 (2), Καλάθης 11 (8 ασίστ), Μαργαρίτης 8, Βουγιούκας 2, Σάκοτα 11 (3), Βασιλόπουλος 8, Μαυροειδής 10 (6 ριμπάουντ), Γκίκας (0/5 σουτ), Γιαννόπουλος 13, Σαλούστρος, Αντετοκούνμπο 9.

Ισραήλ: Χάουελ 13 (6/14 δίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Σούζμαν 2, Μπλατ 10 (2), Μέκελ 3 (0/6 σουτ, 3/4 βολές), Ντόσον 5 (2/7 σουτ), Τιμόρ 10 (2), Μπεν Χιμόλ 4 (6 λάθη), Μένκο 2, Μπλέιζερ, Κοέν 10 (6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Ζάλμανσον 2, Αλτίτ.

Στατιστικά αγώνα

Ελλάδα: 22/39 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 14/19 βολές, 30 ριμπάουντ (23+7), 20 ασίστ, 14 λάθη, 14 κλεψίματα, 8 τάπες.

Ισραήλ: 19/49 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 11/16 βολές, 46 ριμπάουντ (26+20), 10 ασίστ, 26 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 τάπες.