Με το… ζόρι η ΤΣΣΚΑ τη Ζαλγκίρις!

lamianow Add a Comment

«Μίλησε» στο τέλος η ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Η Ζαλγκίρις κινούνταν για τρία δεκάλεπτα σε ρυθμούς… μπαμ, εκμεταλλευόμενη και την απουσία του Ντε Κολό, αλλά η «ομάδα του στρατού» έκανε την αντεπίθεσή της στην τέταρτη περίοδο και έτσι έφτασε στη νίκη με 95-86.

Στους 25 πόντους σταμάτησε ο Τεόντοσιτς, με τον Τζάκσον να προσθέτει άλλους 19. Από το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ο Παούλιους Γιανκούνας ήταν σε μεγάλο βράδυ, έχοντας 30 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η Ζαλγκίρις στα πρώτα λεπτά, καθώς ξεκίνησε με ένα 0-5 και στη συνέχεια έφτασε ακόμη και στο +8 (4-12). Με την άμυνά τους και τον Γιανκούνας, οι Λιθουανοί κρατούσαν χαμηλά τους γηπεδούχους (13-20), ωστόσο λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου «ξύπνησε» ο Τεόντοσιτς και έτσι το σκορ διαμορφώθηκε στο 19-21. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη είχε ισορροπήσει το ματς, αλλά δεν μπορούσε να περάσει μπροστά, καθώς οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν… γερά (27-27)! Μάλιστα, στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, υπήρξε μία «μονομαχία» ανάμεσα στον Μίλος και τον Πάνγκος, με τη Ζαλγκίρις να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη 41-40 και ενώ νωρίτερα είχε φτάσει στο +3 (35-38).

Η εικόνα της Ζαλγκίρις στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε προς το καλύτερο! Με την ΤΣΣΚΑ να ήταν πολύ κακή στην επίθεση, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους ήταν συνεχώς μπροστά και μάλιστα έφτασε ακόμη και στο +9 (52-61)! Όμως, για άλλη μία φορά, η «ομάδα του στρατού» έκανε την αντεπίθεσή της και έτσι στο τέλος της περιόδου μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (67-69). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Ρώσοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (78-74), αλλά και να φτάσουν ακόμη και στο +7 (84-77), περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν τον απόλυτο έλεγχο, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 95-86.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 40-41, 67-69, 95-86