Ξάνθη-Παναθηναϊκός 1-0: «Μπλόκο» στα «Πηγάδια»

lamianow Add a Comment
5 Min Read

Πληρώνοντας ένα ατομικό λάθος και τη… ρέντα του Βασιλακάκη όποτε τον αντιμετωπίζει, ο Παναθηναϊκός έχασε 1-0 στα «Πηγάδια» και το εντυπωσιακό σερί που είχε αρχίσει να «χτίζει» πήρε τέλος. Για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε να βάλουν το χεράκι τους Θάνος και βοηθοί, που είχαν τον ρόλο του… λίμπερο για την ομάδα του εριστικού Λουτσέσκου, σταματώντας σε δυο κραυγαλέες περιπτώσεις Μπεργκ και Βιγιαφάνιες πριν φύγουν προς την εστία του Ζίβκοβιτς με ανύπαρκτα οφσάιντ. Σε κάθε περίπτωση, ο Παναθηναϊκός δεν είχε το καλό πρόσωπο προηγούμενων αγώνων, είχε λιγότερες «καθαρές» ευκαιρίες με τον πορτιέρο των γηπεδούχων να έχει απαντήσεις στις καλύτερες στιγμές του «τριφυλλιού» και να χαρίζει στην ομάδα του τη νίκη.
Έτσι έπαιξαν…
Ο Λουτσέσκου παρέταξε την Ξάνθη με τον Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια και τους Μπαξεβανίδη, Φλίσκα, Λισγάρα και Σιλά από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή οι Ντε Λούκας και Καμαρά με τους Σολτάνι, Βασιλακάκη και Λουσέρο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Χαμζά Γιουνές.
Στον αντίποδα, ο Μαρίνος Ουζουνίδης δεν άλλαξε το 4-4-2 για τον Παναθηναϊκό. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος με τους Κουλιμπαλί, Κουτρουμπή, Μολέδο και Χουλτ από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής οι Ζέκα και Κουρμπέλης με τον Μπουμάλ δεξιά, τον Βιγιαφάνιες αριστερά και τους Κλωναρίδη και Μπεργκ δίδυμο στην επίθεση.
Ορεξάτοι αλλά…
Ο Παναθηναϊκός, όπως συνηθίζει το τελευταίο διάστημα, μπήκε δυνατά στο ματς. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» είχαν δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα της Ξάνθης είχαν κερδίσει αρκετά κόρνερ και προσπάθησαν να βγάλουν τους συνδυασμούς που θα τους έφερναν πιο κοντά στο γκολ. Το «Τριφύλλι» ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει το γρήγορο γκολ, με τους γηπεδούχους σταδιακά να κλείνουν καλύτερα την άμυνά τους και να κινδυνεύουν λιγότερο, ψάχνοντας με τη σειρά τους τις δικές τους καλές στιγμές. Είχαν εν τέλει μια, με κεφαλιά του Βασιλακάκη που πέρασε άουτ, αφού ο Βλαχοδήμος «κατέβασε» με άνεση όλα τα γεμίσματα των γηπεδούχων.
Κι ενώ ο Λουτσέσκου έδινε… σόου σε κάθε φάση από τον πάγκο λες κι έπαιζε το ματς της ζωής του, στο χορτάρι ο Λισγάρας και οι… άλλοι της Ξάνθης είχαν αρχίσει να προσπαθούν να σταματήσουν τον Μπεργκ με τους γνωστούς αντιαθλητικούς τρόπους, με τον Θάνο να… κοιτάει αλλού όπως φαίνεται. Κάτι που έγινε και σε μια φάση όπου ο Σουηδός έφευγε μόνος του με τον Ζίβκοβιτς και ανακόπηκε λανθασμένα με οφσάιντ! Παρόλα αυτά, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός «άγγιξε» το γκολ με δυνατό σουτ του Κλωναρίδη που απέκρουσε πολύ δύσκολα ο Ζίβκοβιτς.
Αυτά δεν γίνονται!
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να είναι το ίδιο επιθετικός, αλλά όχι και αποτελεσματικός όπως σε άλλα παιχνίδια. Στην πρώτη επίσκεψη του «Τριφυλλιού» στην περιοχή της Ξάνθης όμως δόθηκε και δεύτερο… μήνυμα πως δεν επρόκειτο να πάρουν κάτι από το ματς. ο βοηθός Καραγκιζόπουλος μιμήθηκε τον συνάδελφό του που «έκοψε» τον Μπεργκ στο πρώτο ημίχρονο κι έκοψε τον Βιγιαφάνιες ενώ ήταν πίσω τουλάχιστον 1.5 μέτρο. Οι «πράσινοι» συνέχισαν βέβαια να έχουν την υπεροχή και να προσπαθούν να φτάσουν στο γκολ, πλην όμως τα χαλούσαν στην τελική προσπάθεια.
Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Ουζουνίδης έβγαλε τον αρνητικό Μπουμάλ κι έβαλε στη θέση του τον Εμποκού, αλλά αυτό δεν έφερε κάτι παραπάνω στον Παναθηναϊκό. Σαν να μην έφτανε το γεγονός ότι οι «πράσινοι» δεν σκόραραν, στο 67’ ο Κουτρουμπής έδιωξε λανθασμένα προς τα πίσω τη μπάλα, ο Βασιλακάκης για άλλη μια φορά έκανε σουτ – βολίδα κόντρα στο «τριφύλλι» κι άνοιξε το σκορ. Το τελικό 1-0 δεν άλλαξε ως το φινάλε, παρά τις προσπάθειες των παικτών του Ουζουνίδη με καλύτερη όλων ένα δυνατό σουτ του Μολέδο που έδιωξε ο Ζίβκοβιτς. Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός είχε πάνω από 70% κατοχή και πάνω από 10 τελικές, δεν πήρε τίποτα από ένα ματς στο οποίο δεν ήταν χειρότερος από τον αντίπαλο…