Στην τεράστια συνεισφορά του Μίμη Δομάζου στο ελληνικό ποδόσφαιρο και γενικότερα στον ελληνικό αθλητισμό, αναφέρθηκε ο δήμαρχος Χαλκιδέων Χρήστος Παγώνης, μιλώντας στην εκδήλωση παρουσίασης του βιβλίου “Μίμης Δομάζος. Μυστικά και … άλλες αποκαλύψεις”.
![](https://4.bp.blogspot.com/-YMrdnW6e3hY/WDQtGgV1nmI/AAAAAAABqNA/AP9SjuKNgVYrn1GSYHky1NeU7369f_PKACEw/s640/%25CE%2594%25CE%259F%25CE%259C%25CE%2591%25CE%2596%25CE%259F%25CE%25A3-3.jpg)
![](https://4.bp.blogspot.com/-BMpYFA7ajp4/WDQtF4qsDcI/AAAAAAABqM8/9XB5KBKisFw73ExXLDwX0SILL3NKOGDWgCEw/s640/%25CE%2594%25CE%259F%25CE%259C%25CE%2591%25CE%2596%25CE%259F%25CE%25A3-2.jpg)
![](https://3.bp.blogspot.com/-K5aZl5pNTyg/WDQtFffvUgI/AAAAAAABqM0/jEdJVnxU0n8zxUufnF4tZ2p9IK70GuiSACEw/s640/%25CE%2594%25CE%259F%25CE%259C%25CE%2591%25CE%2596%25CE%259F%25CE%25A3-1.jpg)
Ο δήμαρχος μίλησε για την ποδοσφαιρική διαδρομή του βετεράνου άσσου, που σε ηλικία μόλις 17 ετών, το 1959, φόρεσε τη φανέλα της εθνικής μας ομάδας και τόνισε ότι ήταν τυχερή η γενιά αυτή, που πρόλαβε να τον δει και να τον θαυμάζει, αγωνιζόμενο στα γήπεδα.
Σε ένδειξη αναγνώρισης αυτής της προσφοράς στο ελληνικό ποδόσφαιρο, ο δήμαρχος Χαλκιδέων πρόσφερε στον Μίμη Δομάζο κύπελλο – αντίγραφο του Παγκοσμίου Κυπέλλου και αυτός ανταπέδωσε, προσφέροντας στον Χρήστο Παγώνη μια φανέλα με το όνομά του.
![](https://4.bp.blogspot.com/-ZQyrE8730zg/WDQtH5VF2SI/AAAAAAABqNI/6t9ruB85nmoMbK_uMOM6JHalFm01ZG_0gCEw/s640/%25CE%2594%25CE%259F%25CE%259C%25CE%2591%25CE%2596%25CE%259F%25CE%25A3-5.jpg)
Η παρουσίαση του βιβλίου έγινε με τη συμπαράσταση του ΔΟΑΠΠΕΧ και εκτός από τον δήμαρχο, μίλησαν ακόμη ο αντιπεριφερειάρχης Φάνης Σπανός, ο βετεράνος δημοσιογράφος Ανδρέας Μπόμης, ο Άρης Ξηντάρας που επιμελήθηκε την έκδοση, ο πρόεδρος της ΕΠΣ Εύβοιας Γιάννης Παπακωνσταντίνου και ο βετεράνος Χαλκιδέος ποδοσφαιριστής Σούλης Παππάς.