Βελτιωμένη, αλλά όχι αρκετά η Εθνική

lamianow Add a Comment
5 Min Read

Εμφανίζοντας περισσότερο νεύρο και εντός παρκέ (μετά το επεισόδιο Μπουρούση-Παππά στο ξενοδοχείο που ήρθε στην επιφάνεια), η Εθνική νίκησε 73-70 την Ιταλία για τη δεύτερη μέρα του τουρνουά «Ακρόπολις-Eurobank», αλλά έδειξε πως ακόμη απέχει αρκετά από το πρόσωπο που χρειάζεται να έχει στο Ευρωμπάσκετ.

Αισθητή η βελτίωση στην άμυνα, θέλει πολλή δουλειά ακόμη η επίθεση για την ελληνική ομάδα που χρειάζεται να διορθώσει ακόμη πολλά μέσα σε λίγες μέρες. Κορυφαίος ο Γιώργος Πρίντεζης με 19 πόντους, σημαντική βοήθεια από Σλούκα (9π., 8 ριμπ., 6 ασίστ) και Αγραβάνη (8π., 4 ριμπ.). Εκτός δωδεκάδας έμειναν ο Παππάς λόγω ενοχλήσεων στη μέση και ο Μπόγρης, δεν χρησιμοποιήθηκε ο Μήτογλου.

Ξεχώρισε ο Ντάνιελ Χάκετ με 19 πόντους για την Ιταλία, που έπαιξε χωρίς τον Μάρκο Μπελινέλι.

Πρόβα τζενεράλε εν όψει Ευρωμπάσκετ την Παρασκευή στις 21:00 απέναντι στην ισχυρή Σερβία.

Το ματς

Σλούκας, Καλάθης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Μπουρούσης άρχισαν τον αγώνα για την Εθνική έχοντας απέναντί τους Χάκετ, Αραντόρι, Ντατόμε, Μέλι και Κουζίν. Η ελληνική ομάδα έμοιαζε περισσότερο κεφάτη, ο Πρίντεζης πέτυχε γρήγορα οκτώ πόντους, αλλά τα τρίποντα του Χάκετ, του Μέλι και του Ντατόμε έφεραν την Ιταλία στο +4 (12-16). Αυξάνοντας την πίεση στην άμυνα η επίσημη αγαπημένη κράτησε τους αντιπάλους χωρίς πόντο για τεσσεράμισι λεπτά και ανοίγοντας το ρυθμό σε κάθε ευκαιρία έκλεισε το δεκάλεπτο με ένα 8-0 και προβάδισμα 20-16.

Μάντζαρης, Σλούκας, Παπαπέτρου, Αγραβάνης και Παπαγιάννης εκκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο που βρήκε τους «ατζούρι» να σπάνε την πεντάλεπτη αφλογιστία τους εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της Εθνικής (22-21). Ο Κώστας Μίσσας έριξε στη μάχη για πρώτη φορά τον Λαρεντζάκη, η άμυνα παρέμεινε αρκετά αποτελεσματική, αλλά στην επίθεση δεν υπήρχε κίνηση, δημιουργία και ευστοχία, με αποτέλεσμα η Ιταλία να ισοφαρίσει με κάρφωμα του Μπίλιγκα (24-24). Αυτό αρκούσε να προκαλέσει αφύπνιση που εκφράστηκε με τον Καλάθη να οδηγεί σε ένα 6-0 (30-24). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 33-31, την Εθνική να έχει κατά διαστήματα βελτιωμένο πρόσωπο, αλλά να «πληγώνεται» ξανά από τα χαμένα ριμπάουντ (7) και κυρίως την περιφερειακή άμυνα (6/17 τρίποντα η Ιταλία).

Καλάθης, Σλούκας, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο και Μπουρούσης άρχισαν στην τρίτη περίοδο, με τον Κώστα Μίσσα να αποσύρει τον Σλούκα, να περνά τον Παπαπέτρου στο παρκέ και να κατεβάζει τον «Παπ» σε θέση «2». Η Εθνική συνέχιζε να έχει επιθετικές αρρυθμίες και είδε την Ιταλία με τρίποντα των Χάκετ και Αραντόρι να περνά μπροστά (37-41). Το αναγκαίο τάιμ άουτ έφερε ένα 4-0, προϊόν καλών επιθέσεων (41-41), αλλά και πάλι δεν υπήρχε διάρκεια. Από τον ελληνικό πάγκο επιστρατεύτηκε αμιγώς σχήμα… Ολυμπιακού χωρίς σέντερ, με Μάντζαρη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και στο «5» τον Αγραβάνη. Η ερυθρόλευκη χημεία βγήκε στο παρκέ και με τον Παπαπέτρου να σκοράρει και να δημιουργεί η Εθνική ανάσανε (50-45).

Σλούκας και Αντετοκούνμπο συνεργάστηκαν για το ομορφότερο καλάθι της Εθνικής, ένα alley oop με ανάποδο κάρφωμα (52-45). Βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και με σταθερά καλή άμυνα, η διαφορά για την ελληνική ομάδα έφτασε διψήφια τιμή, 59-49, αλλά εμφανίστηκαν συμπτώματα… Γεωργίας και η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έγινε ξανά απειλητική μειώνοντας στους τρεις (61-58) τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι βολές του Πρίντεζη «ακυρώθηκαν» από ένα πολύ δύσκολο καλάθι του εξαιρετικού Χάκετ, ο οποίος με δύο βολές μείωσε στον πόντο (63-62). Η βολή του Παπανικολάου έκανε το 64-62 στα 47,3’’ για το τέλος αλλά ο Μπερνς με φόλοου ισοφάρισε. Ο Πρίντεζης έκανε λάθος δίνοντας την ευκαιρία στην Ιταλία να «κλέψει» το ματς, ωστόσο το τρίποντο του Χάκετ βρήκε σίδερο και το ματς πήγε στην παράταση (64-64).

Τα τρίποντα Σλούκα και Καλάθη έδωσαν ώθηση στην Εθνική, που ξέφυγε με 71-66, αλλά και πάλι δεν «καθάρισε» το ματς. Μια καλή άμυνα του Παπανικολάου στον Ντατόμε τριάντα δευτερόλεπτα για τη λήξη της παράτασης. Ο Πρίντεζης απέτυχε να τελειώσει το ματς με τρίποντο, ο Καλάθης έστειλε τον Φίλοϊ στις βολές για να μειώσει στον πόντο (71-70) και στα 4,3’’ ο Σλούκας διαμόρφωσε το τελικό 73-70, αφού ο Μπερνς δέχτηκε τάπα από τον Παπανικολάου.

Δεκάλεπτα: 20-16, 33-31, 50-45, 64-64, (πρτ.) 73-70.

Ελλάδα (Μίσσας): Καλάθης 9 (3 ριμπ., 3 ασίστ), Μπουρούσης 12 (5 ριμπ.), Σλούκας 9 (8 ριμπ., 6 ασίστ), Λαρεντζάκης 1, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 19, Παπανικολάου 4 (4 ασίστ, 3 ριμπ.), Μάντζαρης, Αγραβάνης 8 (4 ριμπ.), Παπαπέτρου 5, Αντετοκούνμπο 4 (4 ριμπ.).

Ιταλία (Μεσίνα): Χάκετ 19, Ντέλα Βάλε 5, Αραντόρι 6, Φίλοϊ 10, Μπίλιγκα 4, Μέλι 10, Πάσκολο 1, Κουζίν, Αμπάς 2, Μπερνς 4, Ντατόμε 9.