Τρίκαλα-Λαμία 1-0: Ήττα με “σφραγίδα” Φωτιάδη και τώρα… άγχος! (εικόνες)

lamianow Add a Comment

Για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι ο ΠΑΣ Λαμία δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη, στο Δημοτικό Στάδιο Τρικάλων, μετά το ματς της Ελευσίνας. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ηττήθηκε χάρη σε ένα πέναλτι-εφευρεση του Φωτιαδη- στο οποίο ευστόχησε ο Γιαννιτσάνης στο 2ο λεπτο. Ανούσιοι επιθετικά για ένα ακόμη ματς οι “κυανόλευκοι” οι οποίοι βλέπουν πλέον τον Άρη μετά τη νίκη του κόντρα στην Ελευσίνα να μειώνει στο -3 από την 2η θέση. Η Λαμία ζήτησε πέναλτι του Λεάντρο (πεντακάθαρα χέρι) μετά από σουτ του Βασιλόγιαννη στην αντίπαλη περιοχή, ωστόσο ο Φωτιάδης έδειξε παίζεται. Ο ΠΑΣ έχασε 5 βαθμούς στα δύο τελευταία παιχνίδια και ουσιαστικά εκμηδένισε το +8 που είχε πριν το ματς με την Ελευσίνα.

Δυνατά ξεκίνησε ο ΑΟ Τρίκαλα στο ντέρμπι με τη Λαμία, καθώς στην πρώτη φάση του αγώνα κέρδισε κόρνερ και στη συνέχεια πέναλτι, σε κράτημα που είδε ο Φωτιάδης από τον Κοτσώνη πανω στον Κουσκουνά. Ο Γιαννιτσάνης ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε στο 2’, για το 1-0 υπέρ του ΑΟΤ. Το γρήγορο τέρμα των γηπεδούχων αποσυντόνισε τη Λαμία, που δεν μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι της, ενώ ο ΑΟΤ προσπαθούσε να δημιουργήσει κι άλλες φάσεις.

Ωστόσο, υπήρχε μεγάλος εκνευρισμός στο ματς, με τον διαιτητή στο πρώτο μέρος να μοιράζει έξι κίτρινες. Η Λαμία είχε δύο καλές στιγμές, στο 33’ και στο 45+2’ με τα σουτ του Ματσούκα να καταλήγουν στην αγκαλιά του Αποστολίδη. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπλάζιτς με τα δύο πόδια στον Στεφάνοβιτς στο 42’, αλλά ο Φωτιάδης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Καλύτερα μπήκε ο ΑΟ Τρίκαλα και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51’ άγγιξε το δεύτερο γκολ, αλλά ο Πίτκας απέκρουσε σωτήρια την κεφαλιά του Μουμίν. Η Λαμία δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις, ενώ στο 56’ ζήτησε δικαιως πέναλτι σε χέρι του Λεάντρο μέσα στην περιοχή, το οποίο όμως ο διαιτητής θεώρησε ακούσιο. Στο 63’ ο Κουσκουνάς βγήκε απέναντι από τον Πίτκα μετά από βαθιά μπαλιά του Ρομπέρ, αλλά ο τερματοφύλακας της Λαμίας τον έκοψε σωτήρια.

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ προσπαθούσε να απειλήσει μόνο με τον Ματσούκα, το σουτ του οποίου σου 74’ μπλόκαρε ο Αποστολίδης. Το ματς κυλούσε στα τελευταία λεπτά με μια φλύαρη κατοχή των φιλοξενούμενων. Στο 90+1’ ο Στεφάνοβιτς είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα

Σκόρερ: 3’ πέν. Γιαννιτσάνης

Κόκκινη: 90+1’ Στεφάνοβιτς

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Περικλής Αμανατίδης): Αποστολίδης, Λαμπάκης, Γκόλιας, Λεάντρο, Βέρτζος, Ριζογιάννης (87’ Μαχαμάτ), Ρομπέρ (64’ Μπαϊκαρά), Μουμίν, Κουσκουνάς, Στεφάνοβιτς, Γιαννιτσάνης (76’ Μπαλμπόα).

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου, Αναστασιάδης, Κοτσώνης (59’ Τσόβιτς), Ρότσα, Όμο, Μπλάζιτς Βασιλόγιαννης, Ματσούκας, Βάντερσον (75’ Καραγιάννης).

Διαιτητής: Φωτιάδης (Σερρών)

Βοηθοί: Κωτούλας, Ζιγκερίδης (Σερρών)