«Τρελάθηκε» ο Αντούριθ και πυροβόλησε πέντε φορές την Γκενκ! (vids)

lamianow Add a Comment
4 Min Read

Σε ένα ματς τεράστιας έντασης στο «Σαν Μαμές» ο Αντούριθ πέτυχε όλα τα γκολ για την Αθλέτικ Μπιλμπάο του Βαλβέρδε και με το 5-3 επί της Γκενκ ισοβαθμεί με την ομάδα του Καρέλη και «ελπίζει» σε πρόκριση. «Γκέλα» η Σασουόλο με το 2-2 επί της Ραπίντ, σκορ που της «στερεί» προσωρινά την πρόκριση!

Το ματς

Η Γκενκ μπήκε πιο δυνατά στο ματς όμως η Μπιλμπάο ήταν αυτή που κατάφερε να προηγηθεί στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Αντούριθ να παίρνει το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 24’ ο ρέφερι καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Αθλέτικ Μπιλμπάο, ο Αντούριθ ανέλαβε να το εκτελέσει και έγραψε το 2-0 για την ομάδα του.

Πέντε λεπτά μετά η Γκενκ κατάφερε να μειώσει σε 2-1, με τον Μπέιλι να εξαπολύει ένα έξοχο σουτ από την άκρη της περιοχής και να στέλνει την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία της Μπιλμπάο.

Στο 38’ η Γκενκ έχασε τρομερή ευκαιρία για την ισοφάριση, με τον Ποζουέλο να δείχνει καταπληκτική τεχνική καθώς έφτασε μόνος στην άκρη της περιοχής, εξαπέλυσε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

Τελικά στο 44’ η ομάδα του Βαλβέρδε έκανε το 3-1, αφού κέρδισε εκ νέου πέναλτι, ο «κλασικός» Αντούριθ το εκτέλεσε και έκανε χατ τρικ.

Η Γκενκ δεν παραιτήθηκε και στο 51’ μείωσε ξανά, με τον Μπουφέλ να στέλνει μια ψηλή σέντρα ακριβείας μέσα στην περιοχή, ο Ν’ Ντιντί σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και έστειλε την μπάλα απευθείας στη δεξιά πλευρά της εστίας για το 3-2.

Στο 74’ ο Αντούριθ «ξαναχτύπησε» και με ένα σουτ ακριβείας έστειλε την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία της Γκενκ, γράφοντας το 4-2.

Η Γκενκ πίεσε ξανά και στο 80’ ο Σούσιτς βρήκε την αριστερή γωνία της Μπιλμπάο και μείωσε πάλι σε 4-3 για την ομάδα του, βάζοντας «φωτιά» σε ένα απίστευτο ματς!

Στις καθυστερήσεις ο ρέφερι έδωσε και τρίτο πέναλτι στην Μπιλμπάο, το οποίο εκτέλεσε… ξανά ο Αντούριθ, γράφοντας το «ηχηρό» 5-3 για την ομάδα του!

Το σκορ έμεινε μέχρι τέλους και πλέον Αθλέτικ Μπιλμπάο και Γκενκ ισοβαθμούν με 6 πόντους στην κορυφή, αφού το ισόπαλο 2-2 της Σασουόλο με τη Ραπίντ Βιέννης τα άλλαξε όλα, θέτοντας τη Σασουόλο τρίτη με 5 βαθμούς!

Οι συνθέσεις

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: (Βαλβέρδε), Ερερίν, Μπαλεντζιάγκα, Λαπόρτ, Άλβαρες, Ντε Μάρκος, Ρίκο, Ιτουράσπε, Μουνιέν (82’ Σαμπίν), Γκαρσία (88’ Εράσο), Σουσαέτα (77’ Γουίλιαμς), Αντούριθ

ΓΚΕΝΚ: (Μάες), Μπιζό, Καστάνιε, Μπράμπετς, Κόλεϊ, Νάστιτς (75’ Γουόλς), Ν’ Ντιντί, Μπουφέλ (75’ Τροσάρντ), Σούσιτς, Ποζουέλο, Μπέιλι, Σαματά (83’ Καρέλης)

Στο άλλο ματς του 6ου ομίλου
Σασουόλο-Ραπίντ Βιέννης 2-2 (34’ Ντεφρέλ, 45’ Πελεγκρίνι / 86’ Τζέλιτς, 90′ Κβιλιτάγια )