Νέα τουρκική πρόκληση σημειώθηκε την Παρασκευή (4/11) εις βάρος Ελληνα Παραολυμπιονίκη κολυμβητή, την ώρα που εκπλήρωνε το τάμα του – Σε βίντεο ντοκουμέντο, απεικονίζεται μία ακταιωρός της γειτονικής χώρας στα ανοιχτά της Ρόδου να έχει παραβιάσει τα ελληνικά χωρικά ύδατα και να ακολουθεί τον Χαράλαμπο Ταϊγανίδη για κάποια μίλια
Ο Παραολυμπιονίκης Χαράλαμπος Ταϊγανίδης κολύμπησε από την Ρόδο έως την ιερά μονή Πανορμίτη της Σύμης. Ο αθλητής έθεσε ως στόχο να διανύσει τα 25 μίλια, προκειμένου να παραδώσει το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο Μεξικό, στον Αρχάγγελο Μιχαήλ της Σύμης. Σε βίντεο ντοκουμέντο απεικονίζεται η τουρκική ακταιωρός να ακολουθεί τον Χαράλαμπο Ταϊγανίδη.
Ο Παραολυμπιονίκης της κολύμβησης ξεκίνησε το ταξίδι του στη Σύμη λίγο μετά τις 7 το πρωί Της Παρασκευής (4/11), ενώ στο πλευρό του βρισκόταν ο πρόεδρος της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής, Γιώργος Καπελλάκης και ο χρυσός Ολυμπιονίκης Πύρρος Δήμας. Ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, στα 41 του χρόνια εκπληρώνει το τάμα του, φτάνοντας στις 17:10 στην Ιερά Μονή Ταξιάρχη Μιχαήλ του Πανορμίτη.
reader.gr