Τους «διέλυσε» ο Ντράγκιτς (vds)

1 Min Read

Ο Γκόραν Ντράγκιτς έκανε ρεκόρ καριέρας στα playoffs με 30 πόντους (12/21 σουτ) και οι Μαϊάμι Χιτ ισοφάρισαν σε 3-3 την ημιτελική σειρά με τους Τορόντο Ράπτορς.

Οι Καναδοί προσπάθησαν να περιορίσουν τον Ντουέιν Γουέιντ (όχι και τόσο αποτελεσματικά), αλλά την… πάτησαν από τον Σλοβένο που «υπόγραψε» το 103-91 και έστειλε τη σειρά σε πέμπτο ματς (βράδυ Κυριακής ώρα Ελλάδας στο Air Canada Centre). Ο Γουέιντ έπαιξε πάντως καταλυτικό ρόλο, με κρίσιμα καλάθια στην τέταρτη περίοδο. Τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 τάπες.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο 12λεπτο όταν οι Ράπτορς είχαν 5/20 σουτ! Κορυφαίος των ηττημένων ο Κάιλ Λόουρι με 36 πόντους. Ο ΝτεΜαρ Ροζάν πέτυχε 23 πόντου, αλλά «χάθηκε» στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.