Tουρκοφάγος…

5 Min Read

Στην 7η του νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα έφτασε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε στο κατάμεστο ΟΑΚΑ με 81-70 «πικραίνοντας» για μια τέταρτη συνεχόμενη φορά τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν διαβασμένοι αλλά και παθιασμένοι, παίζοντας εξαιρετική άμυνα πάνω στα ατού των Τούρκων, και έχοντας για «μαέστρο» τον Νικ Καλάθη (16 π., με 11 ασίστ, 8 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 34 σε αξιολόγηση) που πλησίασε το triple-double, και για «εκτελεστή» τον Ντεμέτρις Νίκολς (14 π. εκ τω οποίων οι 10 πόντοι στην 3η περίοδο), δεν άφησαν κανένα περιθώριο για δεύτερες σκέψεις στους φιλοξενούμενους. Ο Παναθηναϊκός έφτασε το 10-0 με αντίπαλο την Φενέρ στο ΟΑΚΑ και τις 22 νίκες σε 23 παιχνίδια με ομάδες από την Τουρκία εντός έδρας.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα κι έφτασε απόλυτα δίκαια στη νίκη, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη. Ο διεθνής Έλληνας γκαρντ ήταν απολαυστικός, αγγίζοντας το triple double. Μέτρησε 16 πόντους, 11 ασίστ, 8 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, συγκεντρώνοντας 34 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης (ρεκόρ καριέρας). Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Νάναλι με 21 πόντους, με τον Κώστα Σλούκα να προσθέτει 13 πόντους, όντας, όμως, μακριά από τον καλό του εαυτό.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο οποίος αποθεώθηκε από τον κόσμο του Παναθηναϊκού, έφυγε για τέταρτη σερί φορά με σκυμμένο το κεφάλι από την έδρα του “τριφυλλιού”.

Ο Παναθηναϊκός ήταν απολαυστικός στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Νικ Καλάθης οργάνωσε αρμονικά το παιχνίδι του “τριφυλλιού”, οι Νικόλς και Σίνγκλετον έβγαλαν απίστευτη ενέργεια στο παρκέ σε άμυνα κι επίθεση, με τους “πράσινους” να βγάζουν τη μία εντυπωσιακή φάση μετά την άλλη. Ο διεθνής Έλληνας γκαρντ “χτυπούσε” τον βραχύσωμο Ντίξον κοντά στο καλάθι, με τον Σίνγκλετον να κυριαρχεί στους αιθέρες και να “σβήνει” τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος ήταν ο χειρότερος παίκτης της Φενέρμπαχτσε. Ο κόσμος μπήκε από νωρίς στην εξίσωση του αγώνα, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να ξεφεύγει με 9 πόντους (23-14) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Καταλανός τεχνικός ξεκίνησε σιγά σιγά το ροτέισον, περνώντας στο παρκέ τους Μάικ Τζέιμς αντί του Νικ Καλάθη και Γιάννη Μπουρούση στη θέση του Σίνγκλετον. Ο Αμερικανός γκαρντ δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στην τουρκική άμυνα, την ώρα που ο Τζέιμς Νάναλι, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο, έκανε ζημιά στο “τριφύλλι”.

Ο Ρίβερς, πάντως, που ήταν αμφίβολος μέχρι και πριν λίγες ώρες από το παιχνίδι, ήταν ζεστός, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +15 (33-18 στο 14’). Ωστόσο, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αντέδρασε στο τελευταίο πεντάλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου, ψαλιδίζοντας τη διαφορά στους 4 πόντους (41-37) στο τέλος του ημιχρόνου. Σ’ αυτό το χρονικό διάστημα, ο Παναθηναϊκός “κόλλησε” στην επίθεση, όντα εξαιρετικά άστοχος.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ “έσφιξε” την άμυνα της, ενώ βρήκε λύσεις στην επίθεση από τον Τζέιμς Φελντέιν και τον Ντιμίτρις Νίκολς. Ο δεύτερος, ειδικά, βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ, βοηθώντας τα μέγιστα το “τριφύλλι”. Με τρίποντο του Αμερικανού φόργουορντ, οι «πράσινοι» ξέφυγαν και πάλι με διψήφια διαφορά (51-41 στο 25’), ενώ διατήρησαν με σχετική άνεση τη διαφορά κοντά στους 10 πόντους (61-52) μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τον Γιάννη Μπουρούση (5 σερί πόντους) να παίρνει μπροστά στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 14 πόντους (66-52) στο 32’, βάζοντας γερές βάσεις νίκης. Ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος ήταν άφαντος στο πρώτο ημίχρονο, βγήκε μπροστά στο τέταρτο δεκάλεπτο, προσπαθώντας να γυρίσει σχεδόν μόνος του το παιχνίδι. Η Φενέρμπαχτσε μείωσε στους 7 πόντους (75-68) στο 38′, ωστόσο ο Φελντέιν έβαλε… ταφόπλακα στα όνειρά της για ανατροπή, ευστοχώντας σε τρίποντο (78-68) στο 39′. Έτσι, οι “πράσινοι” έφτασαν δίχως άγχος στην τελική επικράτηση, έχοντας πλέον στο 4-0 τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην έδρα τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 41-37, 61-52, 81-70