Την… έσπασε στον ΠΑΣ ο Πανιώνιος

lamianow Add a Comment
6 Min Read

Σε ένα μέτριο παιχνίδι αλλά… καλύτερο από τα υπόλοιπα της 4ης αγωνιστικής της Super League ΣΟΥΡΩΤΗ, ΠΑΣ Γιάννινα και Πανιώνιος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στους «Ζωσιμάδες» και παρέμειναν αήττητοι.

Αήττητοι στις πρώτες τρεις αγωνιστικές του πρωταθλήματος, ΠΑΣ Γιάννινα και Πανιώνιος αναμετρήθηκαν το βράδυ της Δευτέρας στην πρωτεύουσα της Ηπείρου με σκοπό να επεκτείνουν το συγκεκριμένο σερί, οι μεν γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη για να επιβεβαιώσουν για μια ακόμη φορά τη δύναμη της έδρας τους, οι δε φιλοξενούμενοι για να «πιάσουν» την ΑΕΚ στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Super League ΣΟΥΡΩΤΗ, με 10 πόντους μετά από τέσσερα παιχνίδια.

Μέτριο το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με την ομάδα του Γιάννη Πετράκη ελαφρώς ανώτερη και να χάνει δύο αξιόλογες ευκαιρίες, με τον Νίκο Καρανίκα (9′) και τον Ευριπίδη Γιάκο (25′), ενώ ο σύλλογος της Νέας Σμύρνης «απείλησε» με τον Γιώργο Μασούρα, μετά από ενέργεια του Μασούντ Σοτζαέι, στο 29ο λεπτό και «έχασε» με τραυματισμό (οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για διάστρεμμα στον δεξιό αστράγαλο) τον επανακάμψαντα στο ρόστερ του, Μανώλη Σιώπη, λίγο πριν τη λήξη του 45λέπτου.

Διαφορετική η εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, με τον Πανιώνιο να ανοίγει το σκορ στο 49ο λεπτό με τον Μασούρα, ο οποίος κινήθηκε ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι, αξιοποίησε την επέλαση από τα δεξιά και συρτή μεταβίβαση του Βαλεντίνου Βλάχου, πλασάροντας σωστά σχεδόν σε κενή εστία. Ωστόσο στο 57′ ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να ισοφαρίσει, με αριστερό σουτ του Μπρούνο Χαλκιαδάκη μέσα από την περιοχή, μετά από ασυνεννοησία μεταξύ Μασούντ και Μπανανά.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε κάπως στο τελευταίο ημίωρο, με τους δύο προπονητές να καθυστερούν να «φρεσκάρουν» τις ενδεκάδες τους και τις ομάδες να προσπαθούν, αλλά να μην καταφέρνουν να βρουν ξανά τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Η καλύτερη στιγμή μέχρι τη λήξη ήταν ένα δεξί σουτ του νεοεισελθόντα Γιώργου Μανθάτη στο 78ο λεπτό, το οποίο πέρασε μόλις άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα το ίδιο συνέβη και με την προσπάθεια του Μασούρα, με καλές προϋποθέσεις από θέση οφσάιντ.

Ο Φιορίν Ντουρμισάι και ο Ζερόμ Γκιοατά αποχώρησαν επίσης με προβλήματα τραυματισμών στο τελευταίο εικοσάλεπτο, ενώ ο Μασούντ αποβλήθηκε δικαίως με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 87′ «πονοκεφαλιάζοντας» τον Μιχάλη Γρηγορίου ενόψει των επόμενων ματς. Κάπως έτσι, η «μάχη» των «Ζωσιμάδων» ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1, ΠΑΣ Γιάννινα και Πανιώνιος, διατήρησαν το αήττητό τους στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος και θα τα… ξαναπούν την Πέμπτη (16.00) στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της πρώτη αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου.

Το ταμείο του αγώνα

Δίκαιο σε κάθε περίπτωση το αποτέλεσμα, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι υπερείχε σε βαθμό που να δικαιούται τη νίκη στο παιχνίδι της Δευτέρας. Αργός σχετικά ρυθμός αλλά μεγάλη θέληση από τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ Γιάννινα και του Πανιωνίου, ωστόσο ειδικά μετά το 70ο λεπτό αμφότεροι έμοιαζαν απολύτως συμβιβασμένοι με την ισοπαλία (1-1), η οποία και παρέμεινε φυσιολογικά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, Γιώργου Κομίνη.

Αυτοί που έκριναν το ματς

Στη 200η συμμετοχή του στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού πρωταθλήματος, ο Παναγιώτης Κόρμπος είχε πολύ δυνατή παρουσία στη μεσαία γραμμή και κατάφερε να «σπάσει» τον ρυθμό του ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ ο Λάζαρος Λάμπρου και ο Γιώργος Μασούρας είχαν ορισμένες καλές εμπνεύσεις μεσοεπιθετικά. Από την άλλη πλευρά, ο Μπρούνο Χαλκιαδάκης ήταν ο πιο απειλητικός ποδοσφαιριστής και ο σκόρερ των γηπεδούχων, αρκετά ανεβάσματα από Καρανίκα και Μπουκουβάλα στις πτέρυγες, κερδισμένα φάουλ και «βρώμικη» δουλειά από τον Ηρακλή Γαρουφαλιά.

Ο χειρότερος του αγώνα:

Ο τίτλος δίνεται στον Μασούντ Σοτζαέι, όχι τόσο για την αποψινή εμφάνισή του, παρότι έκανε λάθος στο γκολ της ισοφάρισης του ΠΑΣ Γιάννινα και δεν βοήθησε ιδιαίτερα την ομάδα του στην επίθεση παρά την δεδομένη ποιότητά και εμπειρία του, όσο για την παντελώς αχρείαστη δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχθηκε και τη συμπεριφορά του στη συνέχεια, όταν επί αρκετή ώρα δεν δεχόταν να αποχωρήσει από το γήπεδο και έδειχνε απίστευτα εκνευρισμένος με διαιτητή, συμπαίκτες και αντιπάλους, κάτι το οποίο έχει συμβεί και στο παρελθόν.

Ο έλεγχος των διαιτητών

O έμπειρος Γιώργος Κομίνης δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα να «κρατήσει» το παιχνίδι, το οποίο ήταν δυνατό αλλά σε γενικές γραμμές όχι αντιαθλητικό, μοιράζοντας αρκετές κίτρινες κάρτες και σφυρίζοντας συχνά φάουλ στις δυνατές μονομαχίες. Απολύτως δίκαιη η αποβολή του Μασούντ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για την κλωτσιά του στον Γαρουφαλιά, ένα σοβαρό λάθος από τον πρώτο βοηθό, Ιωάννη Σίπκα, ο οποίος άφησε τον Μασούρα να σουτάρει εκκινώντας από θέση οφσάιντ στο 83′.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Μαυροπάνος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Καρανίκας (89′ Ναδάλες), Λίλα (78′ Μανθάτης), Κοζορώνης, Γαρουφαλιάς, Μπουκουβάλας, Χαλκιαδάκης, Γιάκος (82′ Σολτάνι)
Πανιώνιος (Γρηγορίου): Αστράς, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά (81′ Κάργας), Χατζισαφί, Σιώπης (43′ Σαββίδης), Κόρμπος, Μασούρας, Μασούντ, Λάμπρου, Ντουρμισάι (71′ Σπιριντόνοβιτς)

Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης (ΕΠΣ Θεσπρωτίας)