Μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ευρωπαϊκή του ιστορία πέτυχε την Πέμπτη ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν αυτό που έμοιαζε ακατόρθωτο, καθώς επικράτησαν με 3-1 σκορ της Μίλαν στο Καραϊσκάκη και πανηγύρισαν την πρόκριση για τους «32» του Europa League, αφήνοντας εκτός διοργάνωσης τους «ροσονέρι».

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ, με αποτέλεσμα το φαληρικό γήπεδο να πάρει… φωτιά.
Ο Φορτούνης εκτέλεσε με πάσα το κόρνερ και τροφοδότησε τον Ποντένσε. Ο Πορτογάλος έκανε το γύρισμα από αριστερά και, η μπάλα, μετά την πρώτη κεφαλιά του Βούκοβιτς, που χτύπησε στο σώμα του Ιγκουαΐν, στρώθηκε στον Σισέ, ο οποίος με νέα κεφαλιά παραβίασε την εστία του Ρέινα.

Μάλιστα τέσσερα λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν μία ανάσα από το 2-0. Ο Ρέινα απέτρεψε το γκολ, μετά το σουτ του Φορτούνη, με τον Γκερέρο, που πήρε το ριμπάουντ, να πλασάρει, βλέποντας όμως την μπάλα να χτυπά στο σώμα του Σαπάτα.

Στο 69ο λεπτό ήρθε το πολυπόθητο δεύτερο γκολ για τους Πειραιώτες, όταν ο Γκιγιέρμε σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Ζαπάτα και πήρε τέτοια τροχιά, που «κρέμασε» τον Ρέινα.
Τρία λεπτά αργότερα οι Ιταλοί σκόραραν με τον Ζαπάτα, ωστόσο ο Ολυμπιακός στο 81′ έφτασε στο 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φορτούνη, μετά από κράτημα του Αμπάτε στον Τοροσίδη. Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός πήρε μια τεράστια πρόκριση.
Ολυμπιακός-Μίλαν 3-1

Γκολ: 60′ Σισέ (Ολυμπιακός), 69′ αυτ. Ζαπάτα (Ολυμπιακός), 72′ Ζαπάτα (Μίλαν), 81′ πεν. Φορτούνης (Ολυμπιακός)

Κίτρινες: Τσαλχάνογλου (Μίλαν), Κούτρης (Ολυμπιακός), Μπακαγιοκό (Μίλαν), Σισέ (Ολυμπιακός), Ρέινα (Mίλαν), Αμπάτε (Μίλαν)