Τεράστιο “διπλό” για τον Δικέφαλο στην Ιταλία!

lamianow Add a Comment
4 Min Read

Ένα σπουδαίο ”διπλό” πέτυχε ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Βαρέζε, την οποία κέρδισε με 75-70 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου του Champions League. Ο ”Δικέφαλος του Βορρά” ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο έχασε τη διαφορά που είχε χτίσει. Με όπλο του την άμυνα στην τελευταία περίοδο έφτασε στη νίκη που τον φέρνει ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αυτό ήταν το δεύτερο θετικό αποτέλεσμα του ΠΑΟΚ στον όμιλο, τη στιγμή που η Βαρέζε έχει μόλις μία νίκη σε τρεις αγώνες.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ζάνις Πέινερς με 14 πόντους (2/4 διπ., 1/1 τριπ., 7/7 βολές), ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κριστάν Εγιένγκα με 23 (7/10 διπ., 0/1 τριπ., 9/11 βολές).

Όσον αφορά το παιχνίδι, Ο ΠΑΟΚ με τους Κλάντον και Τέιλορ προηγήθηκε με 4-0, όμως οι Ιταλοί αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Εγιένγκα προσπέρασαν με 6-4. Με τον Σούλη Μαρκόπουλο να κάνει τις πρώτες του αλλαγές, η άμυνα του ”Δικεφάλου του Βορρά” έδειξε να συμμαζεύεται και με τον Τέιλορ να είναι ”ζεστός” οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά μέχρι και το +6 (8-14), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε 12-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Πέινερς με δύο τρίποντα ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 8 πόντους (17-25), με τον Εγιένγκα από την άλλη πλευρά να προσπαθεί μόνος του κρατήσει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Με υπομονή στο παιχνίδι τους οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά στους 5 (24-29, 26-31) και εν συνεχεία στους 3 πόντους (28-31), όμως οι Μιλιένοβιτς και Χρυσικόπουλος έδωσαν βαθιές ανάσες στους Θεσσαλονικείς (28-33, 31-35). 13” πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Τζόνσον μείωσε σε 35-36, αλλά το εξαιρετικά δύσκολο καλάθι του Μπράιαντ έγραψε με τη λήξη το 35-38.

Με δύο βολές του Σάιμπερτ και ένα τρίποντο από τον Τσόχλα ο ΠΑΟΚ ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 8 πόντους (35-43), αναγκάζοντας τον Πάολο Μορέτι να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το τάιμ άουτ έδειξε να… πιάνει τόπο, με τους Μέινορ, Εγιένγκα και Καβαλέρο να μειώνουν σε 43-46, 5:20 πριν το τέλος της περιόδου. Ο Αβράμοβιτς με 5 σερί εύστοχες βολές έφερε το ματς στα ίσια (48-48), ενώ το δεκάλεπτο ολοκηρώθηκε με σκορ 55-52 υπέρ των γηπεδούχων.

Πιο συγκεντρωμένος μπήκε στο παρκέ ο ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο και με όπλο του την σκληρή άμυνα ισοφάρισε σε 57-57. Η Βαρέζε έφτασε στο 60-57, όμως οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου απάντησαν με ένα εντυπωσιακό σερί 9-0 (60-66, 2:07 πριν το τέλος του αγώνα). Οι Ιταλοί με τους Εγιένγκα και Καβαλέρο πέτυχαν να μειώσουν μέχρι και τον 1 πόντο (70-71), όμως με ψυχραιμία στις βολές ο ΠΑΟΚ έφτασε στο ”διπλό”.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 35-38, 55-52, 70-75.
BΑΡΕΖΕ (Μορέτι): Ανοσίκε, Μέινορ 10 (1), Αβράμοβιτς 12, Πελέ 2, Καβαλέρο 12 (1), Καμπάνι 4, Κανγκούρ, Φερέρο 2, Εγιένγκα 23, Τζόνσον 5.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 11, Κόνιαρης 2, Τσόχλας 7 (1), Τέιλορ 10 (2), Μιλιένοβιτς 2, Γλυνιαδάκης 6, Σάιμπερτ 7 (1), Μπράιαντ 11, Πέινερς 14 (1), Κλάντον 5.