Τεράστια νίκη της ΑΕΚ μέσα στο Άργος

lamianow Add a Comment

Με ένα τεράστιο διπλό στις αποσκευές της θα επιστρέψει από τη Νέα Κίο η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ, η οποία νίκησε με 28-26 τον Διομήδη και έκανε ιδανική πρεμιέρα στο Πρωτάθλημα της Handball Premier. Η Ένωση, παρά το γεγονός πως είναι μια νέα ομάδα δεν έδειξε κανένα φόβο, αγωνίστηκε με πίστη και πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής, παρά την πίεση που της ασκήθηκε από την ομάδα του Άργους στο δεύτερο ημίχρονο.

Έτσι, η ομάδα του Κώστα Τούτση (σ.σ. έκανε το επίσημο ντεμπούτο του στον πάγκο της ΑΕΚ) έδειξε πως επιστρέφει δυναμικά, παρά τις ριζικές αλλαγές που έγιναν στο ρόστερ της, έπειτα από την περσινή αποτυχημένη σεζόν, όπου η ομάδα κινδύνευσε ακόμα και με υποβιβασμό (αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα πλέι άουτ).

Το ματς

Το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο παιχνίδι ήταν εξαιρετικό. Οι παίκτες του Κώστα Τούτση μπήκαν δυνατά, καθόλου φοβισμένα και έτσι έχτισαν μια μικρή διαφορά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (4-6). Οι καλές συνεργασίες ανάμεσα στους «κιτρινόμαυρους» μπλόκαραν τις φάσεις του Διομήδη, με αποτέλεσμα η Ένωση να διατηρεί το προβάδισμα των δυο γκολ (9-11). Η ΑΕΚ έπαιξε στη συνέχισε μια διαβασμένη άμυνα και μπόρεσε να ανεβάσει ακόμα περισσότερο την απόδοσή της, και ειδικά με τον… κεφάτο Χόγκας πήρε κεφάλι στο σκορ ως το τέλος του ημιχρόνου με 5 γκολ (9-14).

Στην επανάληψη, η ομάδα του Άργους προσπάθησε να βρει τα πατήματά της και να κάνει την ανατροπή, ωστόσο η ΑΕΚ διατήρησε την ψυχραιμία της και το προβάδισμά της (16-18). Οι «κιτρινόμαυροι» παρά την πίεση που τους ασκήθηκε από τον Διομήδη (23-23) είχαν καλές αμυντικές και επιθετικές επιλογές, με αποτέλεσμα να πάρουν και πάλι τον έλεγχο του παιχνιδιού και το προβάδισμα και να φτάσουν τελικά στη νίκη με 28-26.