Τέλος στον… εφιάλτη!

4 Min Read

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 2-0 από τη Θέλτα στη Λεωφόρο και έτσι γράφτηκε και επίσημα πια η χειρότερη, ευρωπαϊκή… έξοδος στην ιστορία του, όντας ουραγός του ομίλου του και χωρίς νίκη. «Κατρακυλάν» στη βαθμολογία της ΟΥΕΦΑ οι «πράσινοι», με τις κυρώσεις να θεωρούνται πλέον δεδομένες…

Το ματς
Στο 3ο λεπτό ο Παναθηναϊκός είχε μια καλή ευκαιρία, με το ωραίο γύρισμα του Βιγιαφάνιες στην περιοχή, ο Ρινάλντι έκανε την προβολή αλλά ο Ρούμπεν μπλόκαρε τη μπάλα!

Ένα λεπτό μετά η Θέλτα κατάφερε να ανοίξει το σκορ, αφού ο Στιλ έκανε για άλλη μια φορά μια κακή έξοδο με αποτέλεσμα η κεφαλιά του Γκουιντέτι μετά την μπαλιά του Μάγιο να γράψει το 1-0 για τους Ισπανούς.

Στο 13’ η Θέλτα έχασε ευκαιρία, αφού μετά από μια σέντρα του Μάγιο, ο Βας πήδηξε ολομόναχος αλλά δεν έπιασε καλά την κεφαλιά.

Μέχρι τα 25 λεπτά και μετά το γκολ που δέχτηκε ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να δημιουργήσει προϋποθέσεις, τα πολλά λάθη όμως του στοίχισαν αρκετά, αφού ο φορ της ομάδας, Λαουτάρο Ρινάλντι, έδειχνε να βρίσκεται έξω από τα νερά του…

Στο 32’ έγινε ένα ωραίο σουτ του Ραντόγια από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε όμως δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Στιλ, με τη Θέλτα να χάνει την ευκαιρία του 2-0.

Δύο λεπτά μετά οι «πράσινοι» απείλησαν, αφού ο Γουακάσο έδωσε ωραία πασα στον Εμποκού, αυτός στον Ρινάλντι, όμως ο τελευταίος δεν κατάφερε να αξιοποιήσει σωστά την ευκαιρία που του δόθηκε.

Το 1-0 έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, χωρίς να έχουν εντυπωσιάσει σε αυτό το πρώτο μέρος.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο επιθετικά στο δεύτερο μέρος με τον Εμποκού να κάνει μια ωραία ενέργεια στο 47’ να πασάρει στον Ρινάλντι, όμως ο Αργεντινός και πάλι δεν αξιοποίησε την ευκαιρία του σωστά.

Στο 64’ ο Ορεγιάνα έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, κάτι που δεν ανησύζησε τον Στιλ.

Στο 76’ ο Μολέδο έκανε ένα κακό μαρκάρισμα στον Γκουιντέτι, με τον ρέφερι να δίνει το πέναλτι στη Θέλτα. Ο Ορεγιάνα ανέλαβε την κτέλεση του και έγραψε το 2-0 για την ομάδα του.

Το σκορ έμεινε μέχρι τέλους με τον… εφιάλτη του Παναθηναϊκού επιτέλους να τελειώνει στην Ευρώπη, δείχνοντας για άλλη μια φορά προβληματικός και νωχελικός.

Οι «πράσινοι» αποχαιρέτησαν επίσημα πια, τελευταίοι και χωρίς νίκη, με τον Μαρίνο Ουζουνίδη να βλέπει ξεκάθαρα ότι έχει να κάνει πολύ δουλειά με τη νέα του ομάδα ενόψει δύσκολης συνέχειας.

Η Θέλτα πήρε την πρόκριση ως δεύτερη, αφού η Σταντάρ έμεινε στο 1-1 με τον πρώτο του ομίλου Άγιαξ στη Λιέγη.

Οι συνθέσεις

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης, 4-4-1-1): Στιλ – Μέστο, Μολέδο, Ιβανόφ, Χουχούμης – Ζέκα, Λουντ (83’ Κουτρουμπής), Εμποκού, Γουακάσο – Βιγιαφάνιες (70’ Βιγιαφάνιες) – Ρινάλντι (60’ Ιμπάρμπο)

Θέλτα (Εντουάρντο Μπερίσο, 4-3-3): Ρούμπεν – Μάγιο, Καμπράλ, Ρονκάλια, Τζόνι – Ραντόγια, Βας (63’ Ντίας), Ερνάντεθ – Μπονγκοντά, Γκουιντέτι (90’ Γκόμες), Ορεγιάνα (82’ Σίστο)