Στους «4» η Γκραν Κανάρια, άφησε εκτός την Βαλένθια, εκτός και η “Μπάρτσα”!

Μετά την Μπαρτσελόνα και η Βαλένθια έπεσε θύμα έκπληξης στα προημιτελικά του Copa del Rey, καθώς ηττήθηκε από την Γκραν Κανάρια με 78-83. Με Μπιλμπάο στα ημιτελικά οι νικητές.

Η Βαλένθια έκανε δυναμικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 26-16 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου. Η Γκραν Κανάρια αντέδρασε και στο ημίχρονο είχε ισοφαρίσει σε 42-42. Παρά το καλό τρίτο δεκάλεπτο της Βαλένθια, στην τελευταία περίοδο το ματς έγινε ντέρμπι με την Γκραν Κανάρια να είναι τελικά η μεγάλη νικήτρια με 78-83.

Ο Πάμπλο Αγκιλάρ με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και τον ακολούθησε ο Ντι Τζέι Σίλεϊ με 14 πόντους. Για την Βαλένθια ξεχώρισε ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο με 17 πόντους και ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 14 πόντους.

Kάζο για την Μπάρτσα…

Μπαρτσελόνα και Μπιλμπάο έδωσαν μεγάλη μάχη στο «Coliseum da Coruna», με τους Βάσκους να κερδίζουν στο φινάλε με 73-72 και να γίνονται οι πρώτοι που πέρασαν στους «4» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Ιδανικά άνοιξε η αυλαία του φετινού «Copa Del Rey», που φιλοξενείται στη Γαλικία, καθώς οι «μπλαουγκράνα» και οι Βάσκοι μονομάχησαν χωρίς… ανάσα για σαράντα λεπτά, με το νικητή να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Το ματς ήταν ισορροπημένο καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τους δύο αντιπάλους να μην μπορούν να αποσπαστούν στο σκορ. Η Μπιλμπάο διατήρησε ισχνό προβάδισμα στο πρώτο μέρος (18-20 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, 37-40 στο ημίχρονο), αλλά η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-55). Οι παίκτες του Σίτο Αλόνσο πήραν καθοριστικό προβάδισμα στο 39’, με 71-66 ύστερα από διαδοχικούς πόντους των Χάνα και Ρούοφ, το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη του και με τους Μούμπρου, Όλεσον και Τόμιτς (με 1/2 βολές, ύστερα από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε) μείωσε στον πόντο (72-73), με 3.2’’ να απομένουν. Ωστόσο, αν και της δόθηκε η ευκαιρία του νικητήριου σουτ, ο Ντόελμαν στην τελευταία επίθεση έκανε λάθος πάσα κι έτσι η «Μπάρτσα» αποκλείστηκε από τα ημιτελικά, τη στιγμή που τα τελευταία δύο χρόνια ήταν φιναλίστ, ενώ είχε κατακτήσει τον τίτλο το 2013.

Μάλιστα, οι Καταλανοί αποκλείστηκαν για τελευταία φορά στην πρώτη φάση του Final 8 του Κυπέλλου Ισπανίας το 2008 και πάλι από την Μπιλμπάο (70-69), με τους Βάσκους να έχουν τότε στον πάγκο τους τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς. Στους 18 πόντους «σταμάτησε» ο Άλεξ Ρούοφ, ο Γιώργος Μπόγρης είχε οκτώ πόντους και τρία ριμπάουντ και ο Άξελ Ερβέλ 15π. Από τους ηττημένους, ο Μπραντ Όλεσον αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, ο Στράτος Περπέροφλου συνείσφερε έξι πόντους και τρία ριμπάουντ και ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ είχε άλλους δύο πόντους, συν τέσσερα ριμπάουντ.