Στο τέλος μιλάει ο αρχηγός!

lamianow Add a Comment
4 Min Read

Αν και γλύτωσε το «έμφραγμα» στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και ανήμερα των 92ων γενεθλίων του, επικράτησε εντός έδρας της Νταρουσάφακα με 81-73 και κλείδωσε τετράδα.

Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο το δώρο που τους έκανε η Φενερμπαχτσέ την Πέμπτη (09/03) το βράδυ κι έφτασαν στο 18-7. Παράλληλα η νίκη αυτή ήταν δώρο και στον Παναθηναϊκό, ο οποίος μετά την ήττα από τη Ζαλγκίρις έχει μπει σε μπελάδες. Στο 12-13 υποχώρησαν οι Τούρκοι.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές  ο Κεμ Μπιρτς με 13 πόντους, ενώ απο κοντά ακολούθησαν και οι Λοτζέσκι και Γκριν οι οποίοι πέτυχαν 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Εκπληκτικός σην επιστροφή του ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους και 8 ασίστ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Αρκετά νωθρό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού, κυρίως στην άμυνα, με τους «ερυθρόλευκους» να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα απέναντι στους Γουίλμπεκιν, Γουοναμέικερ και Κλάιμπερν, οι οποίοι προσπαθούσαν να φτάσουν μέχρι και το καλάθι του Ολυμπιακού.

Από την άλλη πλευρά, οι Πειραιώτες, ειδικά μέχρι και το πρώτο μισό της πρώτης περιόδου, σκόραραν κυρίως με βολές, δημιουργώντας παράλληλα προβλήματα κυρίως στους ψήλους της τουρκικής ομάδας, αφού έβγαλαν πολύ γρήγορα εκτός τους Ζίζιτς και Άλντεμιρ (από δύο φάουλ ο καθένας).

Από το 5ο λεπτό και μετά, το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου, βρήκε τα πατήματά του στο παρκέ, γεγονός που του έδωσε την ευκαιρία να ανοίξει τον ρυθμό του παιχνιδιού και να προηγηθεί με 17-14, με τον Γκριν. Παράλληλα βελτίωσε αρκετά την άμυνα του και με αρχηγούς τους Λοτζέσκι και Γκριν, οι οποίοι σημείωσαν καλάθια στον αιφνιδιασμό, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (25-18).

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι «ερυθρόλευκοι» άλλαξαν πρόσωπο τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Έφτασαν πολύ γρήγορα τη διαφορά στο +14 (34-20) με τους Γουότερς και Λοτζέσκι, δείχνοντας ποιος είναι το αφεντικό στο ματς. Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το υπόλοιπο μισό της δεύτερης περιόδου, με τους Πειραιώτες να εκτοξεύουν τη διαφορά μέχρι και το +17 (48-31) με τον Γιανγκ, με τους Τούρκους να καταφέρνουν να μειώσουν σε 48-33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βρήκε αρκετές επιθέσεις στο ανοικτό γήπεδο, γεγονός που τον βοήθησε ανοίξει τη διαφορά του αγώνα, η οποία έφτασε μέχρι και το +21 (60-39) στο 24’. Ωστόσο από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι Τούρκοι, έτρεξαν ένα επί μέρους 19-9 και κατάφεραν στο τέλος του τριανταλέπτου να βρίσκονται στο -9 (69-58).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Νταρουσάφακα δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού, γεγονός που της έδωσε την ευκαιρία να μειώσει μέχρι και τους τέσσερις πόντους (73-69) στο 35’.

Η αστοχία ωστόσο των Τούρκων πίσω από την γραμμή των 6,75μ μπορούμε να πούμε πως έσωσε τον Ολυμπιακό ένα αναπάντεχο «έμφραγμα».

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-33, 69-58, 81-73.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 11 (1), Μπιρτς 13 (8 ριμπ.), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου, Σπανούλης 8 (1 τρίπ., 8 ασ.), Ουότερς 7 (1), Μιλουτίνοβ 8, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 12 (1).

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 6 (0/6 τρίπ.), Μπατούκ, Ουάναμεϊκερ 23, Κλάιμπερν 20 (1), Ουλουμπάι, Μοερμάν 5 (1), Αλντεμίρ, Σαβάς 2, Άντερσον 12, Ζίζιτς 5, Χαρανγκόντι.