Στην Πράγα… παίζει τα πάντα!

Ένας παθιασμένος Αστέρας «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο τον ΑΠΟΕΛ με τέρματα των Μπερτόλιο και Γιάννου και πλέον με νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Σπάρτα Πράγας, στην Τσεχία, προκρίνεται στους «32» του Europa League.

Το παιχνίδι ξεκινάει και ο Αστέρας μπαίνει με γκολ από τα αποδυτήρια. Ο Μπερτόλιο, μετά την γκολάρα επί του ΠΑΟΚ, σκοράρει μόλις στο δεύτερο λεπτό και οι παίκτες του Βεργέτη, με τον «καλημέρα» μπαίνουν στη θέση του οδηγού.

Ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά, τα πάντα άλλαξα. Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, πίεσε και ο Αστέρας περιορίστηκε σε έναν πιο παθητικό ρόλο. Το δοκάρι του Θεοδωρόπουλου κράτησε το μηδέν για τους Αρκάδες, ενώ πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Απόστολος Γιάννου εκμεταλλεύτηκε την υπέροχη σέντρα του Μάσα και έκανε το 2-0, «κόβοντας» τα πόδια των φιλοξενούμενων.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε το ίδιο μοτίβο, τα λάθη ήταν πάρα πολλά στη μεσαία γραμμή, ενώ σε κανένα σημείο δεν υπήρξε ρυθμός. Σε αυτό βοήθησε και η δεκάλεπτη διακοπή λόγω ρίψης καπνογόνων των οπαδών του ΑΠΟΕΛ στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς να έχει προκληθεί το οποιοδήποτε πρόβλημα.

Τα λεπτά που απέμειναν ήταν… διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Αστέρα να κρατάει τη νίκη, να φτάνει τους τέσσερις πόντους και πλέον να ξέρει πως κρατάει την τύχη στα χέρια του. Αυτό σημαίνει πως με νίκη, την τελευταία αγωνιστική, επί της Σπάρτα Πράγας, στην Τσεχία, είναι αυτός που παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Κουρμπέλης, Ιγκλέσιας, Λανθαρότε (63’ Φούντας), Μπερτόλιο (64’ Χαμντανί), Μάσα, Γιάννου (78’ Αλόκο).

Στον πάγκο: Κοσίτσκι, Δημούτσος, Νίκο, Τσοκάνης.

ΑΠΟΕΛ (Τιμούρ Κετσπάγια): Γουότερμαν, Καρλάο, Αντωνιάδης (64’ Αλεξάνδρου), Ινιάκι, Σέρτζιο, Αρτυματάς (77’ Χαραλαμπίδης), Βινίσιους, Στίλιτς, Μοράες, Πιατκόβσκι (46’ Καβενάγκι), Βάντερ.

Στον πάγκο: Κισσάς, Γκιγιέρμε, Αναστασίου, Αλωνεύτης.

Διαιτητής: Ντράχτα

Βοηθοί: Μπράντνερ, Κερχ

Γήπεδο: «Θ. Κολοκοτρώνης»