Στην Γ’ Εθνική η ΘΗΒΑ, σε δύσκολη θέση ο Ολ.Λαμίας-“αέρας” η Ιστιαία! (video)

4 Min Read

Δεν μπόρεσε να αντεπεξέλθει στις απουσίες και στις δυσκολίες της αναμέτρησης στην ΘΗΒΑ ο Ολυμπιακός Λαμίας. Χάρη σε ένα γκολ που σημείωσαν οι γηπεδούχοι στο 13ο λεπτό με τον Βρεττό, έχασαν με 1-0 και πλέον πολύ δύσκολα θα καταφέρουν να κάνουν το όνειρο της Γ Εθνικής πραγματικότητα.

Από σουτ του Βεζιρτζόγλου μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Βρεττός με τακουνάκι την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για τη Θήβα. Στο 21′ μετά από δυνατό σουτ του Γκαράνη η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Ολυμπιακού Λαμίας ο οποίος έγινε για πρώτη φορά αισθητός στο 42′ όταν ο Στυλιανός εκτέλεσε το φάουλ με τον Χαλαστάνη να κάνει την προβολή και τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Με την έναρξη του 2ου μέρους ο Γκαράνης πάσαρε στο Βεζιρτζόγλου, αυτός έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω απο την εστία του Ολυμπιακού Λαμίας. Στο 57′ ο Τσομπάνης έκανε το πλασέ, ο Δημήτρης Λέντας έκοψε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ. Ο Τσουπεής το εκτέλεσε, ο Παναούλης έπιασε την κεφαλιά, με τον Πρέμτση να διώχνει σε νέο κόρνερ. Η ΘΗΒΑ συνέχιζει να πιέζει τον ανύμπορο να αντιδράσει Ολυμπιακύ Λαμίας. Στο 63′ ο Βεζιρτζόγλου πάσαρε στον Γκαράνη, αυτός έκανε το σουτ με τους αμυντικούς να διώχνουν την τελευταία στιγμή.

Η τελευταία φάση του αγώνα ανήκει στην ΘΗΒΑ η οποία είχε ένα σουτ με τον Τσομπάνη που πέρασε έξω απο την εστία του Δελούκα. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πιέσει στο φινάλε αλλά μάταια. Έτσι πλέον θέλει δύο νίκες στο φινάλε και αν είναι εφικτό να κερδίσει με πάνω απο 3-0 την Ιστιαία την επόμενη αγωνιστική. Ακόμη και έτσι όμως οι Ευβοείς με νίκη στην αδιάφορη ΘΗΒΑ στο φινάλε θα είναι εκείνοι που θα ανέβουν.

ΘΗΒΑ (Γιώργος Λάμπρου): Μακρής, Παναούλης, Παπαχαραλάμπους, Ευθυμίου, Ευσταθίου, Καραμπετιάν, Γκαράνης, Τσομπάνης, Βεζιρτζόγλου, Τσουπεής, Βρεττός.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σπύρος Λέντας): Δελούκας, Πρέμτσης, Στυλιανός, Δ. Λέντας, Καλαμάτας, Μαλισσόβας, Κουτρομάνος, Χαλαστάνης, Καυκιάς, Ζήσιμος, Χριστοδούλου.

Ιστιαία-Αίολος 5-1: Με το ενάμιση πόδι στην Γ Εθνική η Ιστιαία…

Στην Ιστιαία η γηπεδούχος ζορίστηκε ένα ημίχρονο αλλά στην επανάληψη έκανε πάρτι.

Στο 46′ Ο Φούκας με κεφαλιά έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το ΑΕ Ιστιαίας-Αίολος 1-0, τρία λεπτά αργότερα ο Αργύρης Στεργίου έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και κάνοντας το 2-0. Στο 55′ ο Αργύρης Στεργίου έκανε το γύρισμα για την Ιστιαία και ο Χρήστος Ανέστης με προβολή έγραψε το 3-0. Στο 58′ ο Μεταξούλης μείωσε σε 3-1 για τον Αίολο. Στο 75′ ασίστ του Χρήστου Ανέστη στον Αργύρη Στεργίου και αυτός από το ύψος του πέναλτι έκανε το 4-1 για την ΑΕ Ιστιαίας. Το τελικό 5-1 έγραψε ο Ηλιόπουλος με ανάποδο ψαλίδι.

ΑΕ ΙΣΤΙΑΙΑΣ (Θανάσης Γουρνάς): Μ. Μπιμπάι, Μερκούρι, Τόουρφε, Πανάκης, Αντ. Γοργομάτης, Ηλιόπουλος, Γιουκάι, Τ. Μπιμπάι, Ν. Γοργομάτης, Μακρής, Μιχαήλ.
ΑΙΟΛΟΣ (Γιάννης Φλωράκης): Κόκκοτας, Φούκας, Ζαραβέλης, Μπόνιας, Ράμμος, Στύλα, Μπογδάνος, Τόσκα, Μπουμπουρής, Μεταξούλης, Νικολάου.