Σπουδαία νίκη του ΑΡΗ στην Πυλαία,69 – 77 τον ΠΑΟΚ

Ο ΑΡΗΣ πήρε σπουδαίο διπλό στο κλειστό της Πυλαίας, κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ με 69-77 και κατέκτησε το 11ο ροζ φύλλο αγώνα στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έκανε μεγάλο δεύτερο ημίχρονο και «επέστρεψε» από διαφορά 10 πόντων. O McNeal και οιWaters ήταν οι κινητήριοι μοχλοί στην επίθεση, ενώ ο Whiteέκανε μεγάλο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε καλύτερα και με τον Waters να φτάνει γρήγορα τους 7 πόντους, προηγήθηκε με 7-11 και 9-13, στο 5′. Ο Whiteσυμπλήρωσε τρία φάουλ και ο Hagins 2 και σε συνδυασμό με την τεχνική ποινή εις βάρος του πάγκου του ΑΡΗ, η πρώτη περίοδος έληξε 20-19.

Η ομάδα μας δε βρήκε λύσεις στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 32-24 στο 15′. Ο ΑΡΗΣ δυνάμωσε την άμυνά της και παρά την αστοχία στις βολές (πέντε χαμένες στο πρώτο μέρος), μείωσε σε 35-31, πριν το 39-33 του ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +10 (43-33) αλλά ο ΑΡΗΣ βελτίωσε την άμυνά του και βρίσκοντας λύσεις κοντά στο καλάθι έκανε σερί 0-9 μειώνοντας σε 45-44. Με καλάθι του McNeal η ομάδα μας ισοφάρισε σε 48-48. Οι γηπεχούχοι ξέφυγαν 56-51, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με σερί 0-7 περνώντας με 56-58.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους White και Hagins να κάνουν το τέταρτο φάουλ τους σε λιγότερο από ένα λεπτό.Waters και McNeal έγραψαν το 61-63 στο 35′. Ο Cupkovic με τρίπονο έκανε το 62-68 και ο Hagins με άλει ουπ κάρφωμα το 64-70 στα 1′.20” πριν από το τέλος. Ο White πέτυχε μεγάλο τρίποντο στα 40” και έκανε το 67-73 και ο Waters με 1/2 βολές το 67-74 για να «σφραγίσει» τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-33, 56-58, 69-77.

ΠΑΟΚ: Tepic 11 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 15 (3), Κακαρούδης2, Τσόχλας 9 (2), Μαργαρίτης 4, Σχορτσανίτης 8, Duvnjak 2, Markovic 2, Hatcher 16 (1).

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3 (1), Cupkovic 3 (1), White 13 91), Waters 17 (1), Ζάρας 4, Hagins 8, Cohen 4, Μούρτος 4, Σίμτσακ 2, McNeal 19 (3).