“Εφτάψυχη” Λαμία στο Αγρίνιο / Τον πρώτο της βαθμό υπέγραψε ο… Χίτσκοκ!

lamianow 1 comment

Σε ένα απίθανο ματς στο Αγρίνιο που κρίθηκε με γκολ στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αντέτζο με buzzer beater μετά από άστοχο πέναλτι του Μαστούρ χάρισε στην Λαμία τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα (2-2) απέναντι στον Παναιτωλικό που προηγήθηκε δις. Η Λαμία που είχε ισοφαρίσει στο 74′ με γκολ του Επστάιν, φεύγει με ανέλπιστο βαθμό από το Αγρίνιο (2-2) καθώς στο 100′ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ γκολ του Μαρινάκη!

Γκολ: 27′ Μάζουρεκ (Παναιτωλικός), 74′ Επστάιν (Λαμία), 87′ Μανά (Παναιτωλικός), 90’+9′ Αντέτζο (Λαμία)

Όποιος πιστεύει ότι τα παιχνίδια της Super League είναι άνοστα, βαρετά και χωρίς ενδιαφέρον καλό είναι να βλέπει το ματς του Παναιτωλικού με την Λαμία για να αλλάζει γνώμη. Αν αυτά που έγιναν στο Αγρίνιο είχαν γίνει σε προηγμένο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα θα ήταν ένα ματς που θα το συζητούσαμε για μέρες.

Στο τέλος της ημέρας, η Λαμία πήρε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα (2-2), όμως αυτό έγινε με τον πλέον δραματικό τρόπο, σε ένα παιχνίδι, όπου όλα έγιναν κόντρα στην ροή του ματς.

Την ώρα που η Λαμία πίεζε και έχανε τις ευκαιρίες με το τσουβάλι, ο εορτάζων Μάζουρεκ με ένα γκολ από το πουθενά έκανε το 1-0 (27’). Εκεί που το ματς έδειχνε να οδεύει σβηστά στην νίκη των γηπεδούχων, μία καταπληκτική μπαλιά του Μπερτόλιο σέρβιρε το 1-1 στον Επστάιν (75’).

Κι εκεί που λες ότι τα έχεις δει όλα, ένα λάθος του Βασιλαντωνόπουλου φέρνει το 2-1 από το πουθενά, με την χρυσή αλλαγή (Μανά) να κάνει το 2-1 στο 87ο λεπτό.

Ούτε εκεί όμως είχαν μπει τίτλοι τέλους. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μιχάι «δώρισε» με ένα αχρείαστο χέρι πέναλτι, το οποίο κι αυτό είχε χιτσκοκική εξέλιξη. Ο Κυριακίδης απέκρουσε την εκτέλεση του Μαστούρ, όμως ο Αντέτζο που πήρε το ριμπάουντ (ο σκόρερ είχε μπει αντικανονικά στην περιοχή) έκανε το 2-2.

Τέλος; Όχι! Στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων όλο το γήπεδο πίστεψε ότι ο Μαρινάκης έκανε το 3-2 με κοντινή κεφαλιά, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ! Ματς ότι χειρότερο για καρδιακούς…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός: Κυριακίδης – Μαρινάκης, Μιχαϊ, Άργκους (87’ Λουσέρο), Τσοκάνης – Έρικσον, Μάρκος Πάουλο (80’ Καμαρά) – Ντίας, Μάζουρεκ, Ουίλιαν (70’ Μανά) – Μοράρ

Πάγκος: Γιαννακόπουλος, Χαντάκιας, Ρότσα, Λιάβας

Λαμία: Σαράνοφ – Βασιλαντωνόπουλος, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Βάντερσον – Μπλάζιτς, Σκόνδρας – Καραμάνος (60’ Μαστούρ), Μπερτόλιο (78’ Καραγκούνης), Έπσταϊν (85’ Πλιάτσικας) – Μπαράλες

Πάγκος: Μελίσσας, Καρυπίδης, Τσούκαλος, Ασίγκμπα