Προβλημάτισε και πάλι αλλά.. έσωσε τον βαθμό!

lamianow Add a Comment
4 Min Read

Προβληματικός ο Ολυμπιακός για ένα ακόμα ματς, κατάφερε να… κλέψει μέσα στο “Γ. Καραϊσκάκης” τον βαθμό της ισοπαλίας από τον Αστέρα Τρίπολης με γκολ πέναλτυ του Τζούρτζεβιτς στις καθυστερήσεις. Το γκολ για τον Αστέρα ο Μανιάς επίσης με πέναλτυ. Μπέρδεψε την ομάδα με τις επιλογές του ο Χάσι που… ξέχασε στον πάγκο τον Φορτούνη.

Η εικόνα του ματς

Στο άδειο και παγωμένο λόγω τιμωρίας “Γ.Καραϊσκάκης” ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Αστέρα Τρίπολης στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League.

Πολύ νωθρό το ξεκίνημα για τις δυο ομάδες που πήγαινε… ασορτί με τη νωχελική ατμόσφαιρα του Φαληρικού σταδίου. Ο Αστέρας με τον Παντελίδη στον πάγκο του ξεκίνησε με ένα σφιχτό 4-4-1-1 με κοντά τις γραμμές και με οδηγία να χτυπήσουν σε αντεπιθέσεις με τους γρήγορους Καλτσά και Μαντιντά. Επίσης σαφής ήταν η πρόθεση υπερφόρτωσης με Γιαννούλη και Καλτσά της δεξιάς πλευράς του Ολυμπιακού με τον Ζιλέ να είναι σε πειραματικό ρόλο ακραίου μπακ.

Ωστόσο μέχρι το 30′ δεν είχαμε καμία αξιόλογη φάση με τους “ερυθρόλευκους” να μη βρίσκουν χώρους και να στερούνται ατομικών ενεργειών από τα άκρα. Τότε καταγράφηκε η πρώτη… σοβαρή τελική του Ολυμπιακού με τον Ζντιέλαρ να σουτάρει δυνατά αλλά άστοχα. Τον μιμήθηκαν οι Οφόε (36′) μετά από γύρισμα του Καρσελά και Ένγκελς (39′) μετά από εκτέλεση κόρνερ. Κάπως έτσι ένα πρώτο ημίχρονο στα όρια του… βαρετού έληξε με τις δυο ομάδες “κολλημένες” στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χάσι και οι παίκτες του δεν θα φαντάζονταν χειρότερο ξεκίνημα. Μολις στο 55′ ο Ρομαό παραχώρησε ανόητο για την εμπειρία του πέναλτυ, που μετέτρεψε σε γκολ με δυνατή εκτέλεση ο Μανιάς για το 1-0 των Αρκάδων.

Άμεση η αντίδραση του Κοσοβάρου τεχνικού που έβγαλε από το ματς Μάριν και Καρσελά και γύρισε το σύστημα σε 4-4-2 με Πάρντο και Σεμπά στα άκρα και Εμενίκε με Τζούρτζεβιτς στην επίθεση. Η κίνηση αυτή έφερε άμεσα αποτέλεσμα με τον Ολυμπιακό να πιέζει περισσότερο την άμυνα των φιλοξενούμενων. Στο 61′ μάλιστα άγγιξαν την ισοφάριση αλλά η πολύ όμορφη κεφαλιά του Εμενίκε μετά από σέντρα του Ζιλέ σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αθανασιάδη.

Από εκεί και πέρα όμως ο Ολυμπιακός είχε άλλες δυο καλές ευκαιρίες αλλά ο Τζούρτζεβιτς (83′) νικήθηκε από τον Αθανασιάδη και αμέσως μετά ο Εμενίκε ήταν απελπιστικά άστοχος από πλεονεκτική θέση.

Όμως όχι μόνο δεν σκόραρε αλλά λίγο έλειψε να δεχτεί και δεύτερο τέρμα αλλά στο 74′ ο Καλτσάς και στο 87′ ο Δουβίκας δεν κατάφεραν να νικήσουν σε τετ α τετ τον Καπίνο. Όλα αυτά μέχρι το 93′, όταν ο Ιγκλέσιας υπέπεσε στο ίδιο λάθος με τον Ρομαό κάνοντας πέναλτυ και δίνοντας στον Τζούρτζεβιτς την ευκαιρία να κάνει το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Οι Συνθέσεις

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Ρομαό (Ανδρούτσος 78′), Οφόε, Τζούρτζεβιτς, Μάριν (Πάρντο 57′), Ζιλέ, Καρσελά (Εμενίκε 57′), Ένγκελς, Ζντιέλαρ, Φιγκέιρας, Σεμπά

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Αθανασιάδης, Σίλβα, Γιαννούλης, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μαντιντά (Κυριακόπουλος 77′), Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Μανιάς (Δουβίκας 71′), Καλτσάς, Ισνάλδο (Τσουκαλάς 60′)