Πρωταθλήτρια Ευρυτανίας η Ποταμιά…

lamianow Add a Comment

Με «χρυσό» σκόρερ τον Γιάννη Χρυσάφη η Ποταμιά νίκησε τον Αίολο με 0-1 και κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (1/4) στο Δημοτικό στάδιο Καρπενησίου και ξεκίνησε στις 4.30 το απόγευμα. Ήταν στα πλαίσια της 6ης  και τελευταίας αγωνιστικής των Play Off της Α΄ Ευρυτανίας, έγινε κάτω από αντίξοες συνθήκες, έντονη βροχόπτωση, κρύο, διαστήματα με χαλάζι και την παρακολούθησαν περίπου 150 άτομα από τις κερκίδες.

Ο Αίολος του Δημήτρη Τσιγαρίδα «βολευόταν»  με δυο αποτελέσματα και εξ αιτίας της αποβολής του Κώστα Μπόνια στο 22΄ αναγκάστηκε να παίξει αρκετά αμυντικά και με στόχο να κρατήσει το μηδέν. Αυτό δεν έγινε και δέχτηκε το γκολ 15 λεπτά πριν το φινάλε με αποτέλεσμα να γνωρίζει οδυνηρή ήττα, η οποία ήταν η πρώτη του στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Προφήτη Ηλία ολοκλήρωσε με 9 λόγω αποβολής του Δημήτρη Μπισμπίκη στο 88΄.

Η Ποταμιά παρατάχτηκε υπό τις οδηγίες του προπονητή του ΑΠΟΚ Γιάννη Φλωράκη είχε την υπεροχή σε όλο το διάστημα του ματς και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά και το αριθμητικό πλεονέκτημα από το 22΄. Οι Μεγαλοχωρίτες έμειναν και αυτοί με 10 λόγω αποβολής του Κώστα Γιαννακόπουλου στο 68΄, όμως 7 λεπτά αργότερα ήρθε το «χρυσό» τέρμα του Γιάννη Χρυσάφη, που χάρισε την νίκη τίτλου στην ομάδα.

Η Ποταμιά τερμάτισε στην 1η θέση των Play Off με 15 βαθμούς, ενώ ο Αίολος τερμάτισε και φέτος 2ος έχοντας 12 πόντους.

Πηγή : EvrytaniaSport