Προσγείωση στο Chicago

4 Min Read

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις στο Chicago, όπου οι Bulls κατέβαλλαν τους Bucks με 100-90. Τριπλ-νταμπλ ο Gasol.

Η αλήθεια είναι ότι μας είχε… καλομάθει. Έπειτα λοιπόν από τρία τριπλ-νταμπλ (…και άλλο ένα χαμένο για ένα ριμπάουντ) στους τελευταίους επτά αγώνες, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε και αυτός δικαίωμα να κάνει ένα διάλειμμα στις εντυπωσιακές εμφανίσεις των τελευταίων δύο εβδομάδων. Τον “ανάγκασαν” οι Bulls με την άμυνα τους στο United Center, όπου οι “ταύροι” υποχρέωσαν τους Bucks στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα με 100-90.

Πάλι βέβαια ο Αντετοκούνμπο τη στατιστική τη γέμισε, προσφέροντας μάλιστα και μία-δύο όμορφες φάσεις. Ο 21χρονος φόργουορντ πέτυχε 12 πόντους, μοίρασε 10 ασίστ, μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές τη μπάλα και έκοψε ένα σουτ. Ήταν όμως άστοχος (5/13 σουτ), με τους Bulls να του δίνουν σε όλο το ματς το σουτ και προσπαθούν να του κόψουν τους διαδρόμους προς το καλάθι. Εν πολλοίς το κατάφεραν.

Τριπλ νταμπλ ο Gasol, ελλείψει Butler

Παρότι ο Jimmy Butler χρειάστηκε να μείνει πάλι νοκ άουτ επειδή πρήστηκε το γόνατο του και οι Aaron Brooks, Bobby Portis αποχώρησαν τραυματίες κατά τη διάρκεια του αγώνα (ο πρώτος με τενοντίτιδα στη δεξιά επιγονατίδα και ο δεύτερος λόγω χτυπήματος στο ένα μάτι), οι Bulls βρήκαν τον τρόπο να νικήσουν τους Bucks για 5η συνεχόμενη φορά στο United Center. Ας είναι καλά ο Pau Gasol, που σημείωσε το 9ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του (12 πόντοι, 17 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 τάπες), η καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση (35 ασίστ / 39 καλάθια) και φυσικά η άμυνα.

Το Chicago κράτησε το Milwaukee στο 39,6% εντός πεδιάς και πήρε τα ηνία του αγώνα με ένα ξέσπασμα στην πρώτη περίοδο, όταν έκανε ένα σερί 10-0 και κράτησε την ομάδα του Jason Kidd χωρίς καλάθι επί πέντε λεπτά. Οι Bulls δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα μετά τα πρώτα πέντε λεπτά, ωστόσο δεν ξέφυγαν και περισσότερο από 12-13 πόντους διαφορά. Οι Bucks κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ και να μειώσουν μέχρι τους δύο πόντους σε τρεις-τέσσερις περιπτώσεις, με τελευταία στο 44′ (85-83). Τα επόμενα δύο λεπτά όμως οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 8-1, το σκορ έγινε 93-84 και όλα τελείωσαν.

Πολλές λύσεις οι Bulls, παρά τις απουσίες

Πέρα από τον Gasol, πολύ μεγάλη βοήθεια σε επίθεση και άμυνα προσέφερε ο Mike Dunleavy (18 πόντοι, 7/9 σουτ), ο Derrick Rose πρόσθεσε 22 πόντους και άλλοι τρεις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για το Chicago. Στην άλλη πλευρά, ο Jerryd Bayless (20 πόντοι, 5/8 τρίποντα), ο Jabari Parker (18 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και ο Khris Middleton (18 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς των Bucks, οι οποίοι υπέστησαν τη δεύτερη σερί ήττα τους και βλέπουν πια τις ελπίδες τους για τα Playoffs να απομακρύνονται.