Πρόκριση-θρίλερ για την Αργεντινή, νίκησε 4-3 την Ολλανδία στα πέναλτι και πήρε το εισιτήριο για τους «4» του Μουντιάλ

Lamianow.gr Add a Comment
4 Min Read
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΜΠΑΣΚΕΤΑΘΛΗΜΑΤΑΔΙΕΘΝΕΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Σε ένα ματς… ακατάλληλο για καρδιακούς που κρίθηκε στα πέναλτι η Αργεντινή επιβλήθηκε το βράδυ της Παρασκευής με 4-3 της Ολλανδίας στη «ρώσικη ρουλέτα» (2-2 η κανονική διάρκεια και η παράταση) στο «Lusail Stadium», παίρνοντας την πρόκριση για τα ημιτελικά του Μουντιάλ.

Στο 36ο λεπτό η «αλμπισελέστε» άνοιξε το σκορ. Ο Λιονέλ Μέσι με μαγική ενέργεια άδειασε τον Άκε και έβγαλε φανταστική κάθετη μπαλιά στον Μολίνα, ο οποίος βρέθηκε σε ρόλο φορ και με ωραίο πλασέ με το εξωτερικό νίκησε τον Νόπερτ.

Στο 71ο λεπτό ο Ακούνια μπήκε στην περιοχή από αριστερά, ανετράπη από τον Ντούμφρις και ο Λαόθ καταλόγισε το πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε φυσικά ο Λιονέλ Μέσι που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και εδραίωσε το προβάδισμα της ομάδας του.

Μάλιστα με αυτό το γκολ ο ηγέτης της Αργεντινής έφτασε τα 10 γκολ σε Μουντιάλ και έπιασε τον σπουδαίο Γκαμπριέλ Μπατιστούτα στη πρώτη θέση των σκόρερ της «αλμπισελέστε» σε Παγκόσμια Κύπελλα.

Στο 83ο λεπτό ο Βέχορστ, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι ως αλλαγή μείωσε με κεφαλιά και έδωσε εκ νέου ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η Αργεντινή είναι μία ανάσα από το να πάρει το εισιτήριο στην κανονική διάρκεια του ματς η Ολλανδία βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στην τελευταία φάση του αγώνα με έναν απίστευτο τρόπο.

Συγκεκριμένα ο Κουπμάινερς εκτέλεσε φάουλ με «κομπίνα», δίνοντας πάσα στον Βέγκχορστ, ο οποίος κατάφερε και εκτέλεσε από κοντά τον Μαρτίνες, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Δύο γκολ από τον Βέγκχορστ σε ένα παιχνίδι με απίστευτη εξέλιξη, όπου οι «οράνιε,  αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα.

Έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε ημίωρη παράταση, στο τέλος της οποίας είχε δοκάρι η Αργεντινή σε σουτ του Έντσο Φερνάντες.

Η διαδικασία των πέναλτι:

Χαμένο πέναλτι για την Ολλανδία: Ο Φαν Ντάικ νικήθηκε από τον Εμ. Μαρτίνες…

0-1 για την Αργεντινή: Εύστοχος ο Λιονέλ Μέσι…

Χαμένο πέναλτι για την Ολλανδία: Ο Μπεργκχάους νικήθηκε από τον Εμ. Μαρτίνες…

0-2 για την Αργεντινή: Εύστοχος ο Παρέδες…

1-2 για την Ολλανδία: Εύστοχος ο Κουπμάινερς…

1-3 για την Αργεντινή: Εύστοχος ο Μοντιέλ…

2-3 για την Ολλανδία: Εύστοχος Βέχορστ…

Χαμένο πέναλτι για την Αργεντινή: Ο Έντσο Φερνάντες έστειλε την μπάλα άουτ.

3-3 για την Ολλανδία: Εύστοχος ο Ντε Γιονγκ…

3-4 για την Αργεντινή: Εύστοχος ο Λαουτάρο Μαρτίνες που έστειλε την ομάδα του στα ημιτελικά…

Ολλανδία-Αργεντινή 2-2

Γκολ: 36′ Μολίνα (Αργεντινή), 73′ Μέσι (Αργεντινή), 83′, 90+11′ Βέχορστ (Ολλανδία)

Κίτρινες: Τίμπερ (Ολλανδία), Ακούνια (Αργεντινή), Ρομέρο (Αργεντινή), Μπέρχαουζ (Ολλανδία), Παρέδες (Αργεντινή), Ντεπάι (Ολλανδία), Λισάντρο Λόπες (Αργεντινή), Οταμέντι (Αργεντινή), Mέσι (Αργεντινή), Μπέρχβαϊν (Ολλανδία), Πετζέλα (Αργεντινή)