Πρόκριση με τεσσάρα ο Λεβαδειακός

1 Min Read

Την παρουσία του στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Λεβαδειακός, επικρατώντας 4-1 της Παναχαϊκής στην Πάτρα. Με τερματοφύλακα… επιθετικό έπαιξαν οι Αχαιοί.

Το παιχνίδι έγινε σε κακό αγωνιστικό χώρο και οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ στο 29’ με το απ’ ευθείας φάουλ του Θέου, ενώ στο 32’ ο Μάρκοβιτς με νέα εκτέλεση φάουλ, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Άκη Μάντζιου.

Στο δεύτερο μέρος, οι «ροσονέρι» μείωσαν στο 58ο λεπτό το πλασέ του Σαμπατάκου. Οι Βοιωτοί θέλησαν να «κλειδώσουν» τη νίκη, αλλά στο 71’ είχαν δοκάρι με την κεφαλιά του Καψάσκη. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βάλουν… τέλος, στο 87’ με την προβολή του Καψάσκη και στο επόμενο λεπτό, ο ίδιος παίκτης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για τον Λεβαδειακό.

Παναχαϊκή: Στρέζος, Βορύλλας, Ασίγκμπα, Λαμπρόπουλος, Χούσα, Πέδρο, Μουκίδης, Τρίγκας, Χαρτσιάς, Μητρόπουλος, Σαμπατάκος.

Λεβαδειακός: Μοσχονάς, Τριποτσέρης, Θέος (73’ Χατζηλάμπρος), Μανωλάς, Ντομοβτσίσκι (52’ Παππάς), Στάθης (56’ Γιάχιτς), Μάρκοβιτς, Γιακουμάκης, Μάγκας, Καψάσκης, Μουλόπουλος.