“Πράσινος”… Αστέρας!

lamianow Add a Comment

Την τρίτη του νίκη στην Ευρωλίγκα πέτυχε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε πολύ εύκολα του Ερυθρού Αστέρα με 70-59 στο ΟΑΚΑ. Πρώτοι σκόρερ για τους «πράσινους» οι Γκιστ (17 π.) και Καλάθης (16 π.). Μάλιστα ο δεύτερος, μετράει ακόμα μια εξαιρετική εμφάνιση, μετά από εκείνη κόντρα στη Μπάμπεργκ, πριν δυο βράδια.

Από το ξεκίνημα κιόλας του αγώνα, ο Παναθηναϊκός έδειξε τις διαθέσεις του. Παίζοντας εξαιρετική άμυνα και όντας καταπληκτικός κάτω από ρακέτα (9/9 δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο) έφτασε πολύ άνετα στο 9-4 στο πρώτο πεντάλεπτο αλλά και στο 19-12 στο 8′. Η πρώτη περίοδος έληξε στο 23-14.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, οι «πράσινοι» συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο. Έτρεξε ένα σερί 11-0, μετατρέποντας το 23-14 σε 34-14. Από την πλευρά των «ερυθρολεύκων» ο μόνος που προσπάθησε να κάνει το κάτι παραπάνω ήταν ένας πρώην «πράσινος», ο Κούζμιτς, ωστόσο ήταν αρκετά μόνος του πολλές φορές.

Για πολλή ώρα η διαφορά δεν έπεφτε από τους 20 πόντους. Κι αυτό στη συνέχεια έπαιξε ρόλο, καθώς ανάγκασε τον Παναθηναϊκό να χαλαρώσει, δίνοντας ταυτόχρονα τη δυνατότητα στους Σέρβους να μειώσουν τη διαφορά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου στους 9 (60-51). Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Παναθηναϊκός με όπλο του την άμυνα κατάφερε να φτάσει στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 46-25, 61-41, 70-59.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον, Νίκολς 6, Ρίβερς 12, Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν 7, Γκιστ 17, Μπουρούσης 12 (8 ριμπ.), Καλάθης Ν. 16 (6 ριμπ., 5 ασ.).
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 8, Ρέμπιτς, Ντάνγκουμπιτς 2, Μίτροβιτς 4, Λάζιτς, Ντόμπριτς, Σιμόνοβιτς 4, Τζένκινς 8, Γκούντουριτς 3, Γιόβιτς 3, Κούζμιτς 15 (15 ριμπ.), Μπιέλιτσα 12.