«Πράσινη» πρόκριση με καρδιοχτύπια!

Χωρίς γκολ, χωρίς φάσεις και χωρίς όρεξη παρουσιάστηκε ο Παναθηναϊκός στον επαναληπτικό αγώνα με τον ΠΑΣ στη Λεωφόρο δείχνοντας να βολεύεται με το 2-1 του πρώτου αγώνα. Ο ΠΑΣ πήρε τελικά τη νίκη στο τέλος με γκολ του Φερεφελή αγχώνοντας τους γηπεδούχους. Κακό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, σε ένα παιχνίδι που αν δεν έμπαινε το γκολ στο τέλος θα ξεχνιόταν πολύ γρήγορα.

Ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα χωρίς ωστόσο να έχει νεύρο και διάθεση να κυνηγήσει τη νίκη παραπάνω από ότι έπρεπε και παραλίγο να το πληρώσει στο τέλος. Από την άλλη πλευρά ο Γιάννης Πετράκης παρέταξε την ομάδα του με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς και με λίγη τύχη θα μπορούσε να κάνει την έκπληξη.

Οι Αμπέντ και Καλτσάς ήταν πιο κινητικοί για τους «πράσινους» ωστόσο δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους για την εστία του Βελλίδη. Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη καθαρή φάση του «τριφυλλιού» έγινε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Κλωναρίδη να σουτάρει έξω. Ο ΠΑΣ παρότι δεν απειλούσε έδειχνε συνεχώς ικανός να χτυπήσει το παιχνίδι στις αντεπιθέσεις.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος, με τους «πράσινους» να συνεχίζουν να κυριαρχούν αλλά χωρίς ουσία, και με εξαίρεση κάποια σουτ των Καλτσά και Μπεργκ δεν απειλούσε ιδιαίτερα.

Και εκεί που φαινόταν ότι το παιχνίδι θα τελείωνε με 0-0 ήρθε ο νεαρός Φερφελής στις καθυστερήσεις να εκμεταλλευτεί την κακή αντίδραση της άμυνας αλλά και του Κοτσόλη ανοίγοντας το σκορ. Ο ΠΑΣ είχε την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση, αλλά ο Σκόνδρας στην τελευταία φάση του αγώνα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα έξω.

Οι συνθέσεις

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Βέμερ, Κουτρουμπής, Ταυλαρίδης, Νάνο, Ζέκα, Λουντ, Αμπέντ (69′ Λαγός), Καλτσάς, Κλωναρίδης (68′ Πέτριτς), Μπεργκ (80′ Μπουμάλ).

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Μιχαήλ (75′ Φερφελής), Τζημόπουλος, Σκόνδρας, Ηλιάδης (52′ Γιάκος), Καρανίκας, Τσουκαλάς, , Κοζορώνης, Ακόστα, Μανιάς, Ίλιτς (60′ Νικολιάς).