Το Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2023 στο Συνεδριακό Κέντρο «Αθανασίου και Μαίρη Ακρίδα» στην Σπερχειάδα πραγματοποιήθηκε εσπερίδα με θέμα : « : « ΒΙΑ ( Ατομική , Σχολική , Οικογενειακή , Κοινωνική) και εθισμός των παιδιών στα διαδικτυακά , ηλεκτρονικά παιχνίδια» με ομιλητή τον καταξιωμένο ψυχίατρο – ψυχοθεραπευτή κ. Δημήτριο Σούρα.
![1 75](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/12/1-75-1024x683.jpg)
Η εκδήλωση διοργανώθηκε από τον Δήμο Μακρακώμης, ύστερα από Πρωτοβουλία του Γυμνασίου Σπερχειάδας, του 2ου Δημοτικού σχολείου Σπερχειάδας και σε συνεργασία με τη κα. Μισσίρη Χριστίνα.
![2 45](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/12/2-45-1024x683.jpg)
Την εσπερίδα άνοιξε ο Διοικητής του Αστυνομικού Τμήματος Σπερχειάδας ,Αστυνομικός Υποδιευθυντής κος Σταθοκώστας Γεώργιος τον οποίο ευχαριστούμε θερμά για την αποδοχή της πρόσκλησης και την ομιλία του για το φαινόμενο της ενδοοικογενειακής βίας.
![3 30](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/12/3-30-1024x683.jpg)
Στην συνέχεια ο κ. Σούρας πραγματεύτηκε θέματα, που αποτελούν ζητήματα υψίστης σημασίας, και ταλανίζουν την κοινωνική δομή της εποχής μας και το κοινό έδειξε ιδιαίτερη ευαισθητοποίηση.
![4 15](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/12/4-15-1024x683.jpg)
Τον Ευχαριστούμε θερμά για την τιμή που μας έκανε να αποδεχθεί την πρόσκληση μας και να επισκεφθεί τον Δήμο μας.
Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν ο Δήμαρχος του Δήμου Μακρακώμης , ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου , Αντιδήμαρχοι του Δήμου Μακρακώμης, ο κ. Μαρκαντώνης Χρήστος Σύμβουλος Παιδαγωγικής ευθύνης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, η κα. Καλογήρου Αικατερίνη Προϊσταμένη Εκπαιδευτικών θεμάτων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, εκπρόσωποι φορέων και Συλλόγων καθώς και εκπαιδευτικοί, γονείς.
![5 9](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/12/5-9-683x1024.jpg)
![6 5](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/12/6-5-1024x683.jpg)
![7 4](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/12/7-4-1024x683.jpg)
![8 3](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/12/8-3-1024x683.jpg)
![9 3](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/12/9-3-683x1024.jpg)
![10 2](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/12/10-2-1024x683.jpg)
![11 1](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/12/11-1-1024x683.jpg)
![12 4](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/12/12-4-1024x683.jpg)
![13 1](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/12/13-1-1024x683.jpg)
![14 1](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/12/14-1-1024x683.jpg)