Ποδοπάτησε την Σίτι η Λίβερπουλ! (video)

4 Min Read

Ολοταχώς για τα ημιτελικά του Champions League η Λίβερπουλ! Μέσα σε ένα ημίχρονο, οι Ρεντς ξεχαρβάλωσαν την άμυνα της Σίτι που δέχτηκε τρία γκολ (3-0) στο «Άνφιλντ» και βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο ενόψει του επαναληπτικού.

Στην πρώτη ευκαιρία για αντεπίθεση η ομάδα του Κλοπ έκανε τη ζημιά με τον Σαλάχ (12’). Δευτερόλεπτα μετά το 20λεπτο (21’), ο Τσάμπερλεϊν με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Έντερσον, ενώ το πάρτι του πρώτου ημιχρόνου ολοκληρώθηκε με την κεφαλιά του Μανέ στο 31’.

Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα, σοβαρεύτηκαν στο ανασταλτικό κομμάτι στο δεύτερο, όμως παρότι πίεσαν αρκετά δεν βρήκαν τρόπο για να ξεκλειδώσουν την άμυνα της Λίβερπουλ που ουσιαστικά δεν επέτρεψε να βγει κλασική ευκαιρία μπροστά από την εστία του Κάριους.

Το ματς:

Αναγνωριστικό χαρακτήρα είχαν τα πρώτα λεπτά. Η Λίβερπουλ άφησε την μπάλα στη Σίτι και στην πρώτη φάση που δημιουργήθηκαν οι κατάλληλες προϋποθέσεις, χτύπησε στην αντεπίθεση. Στο 12ο λεπτό ο Σαλάχ βγήκε στην κόντρα και αφού ο Φιρμίνο απέτυχε να νικήσει τον Έντερσον σέρβιρε στον Αιγύπτιο το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Γκουαρντιόλα επιχείρησε να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο, όμως η προσπάθεια του Σανέ δεν ήταν καλή και σταδιακά ο ρυθμός επανήλθε σε φυσιολογικά επίπεδα. Οι «ρεντς» συνέχιζαν να δίνουν χώρο στο γήπεδο και με όπλο το άψογο transition σήκωσαν ξανά το «Άνφιλντ» στο… πόδι με τον Τσάμπερλεϊν να πιάνει ένα «τούβλο» έξω από την περιοχή το οποίο κατέληξε στα δίχτυα του Έντερσον (2-0, 21’).

Μετά το 2-0 η εικόνα στο ματς άλλαξε αφού οι «πολίτες»… μαζεύτηκαν και η Λίβερπουλ πήρε το γήπεδο. Με ενέργειες από τα άκρα οι παίκτες του Κλοπ κρατούσαν σε εγρήγορση την άμυνα της Σίτι, που όταν επιχείρησε να πρεσάρει στο κέντρο την… πάτησε ξανά. Στο 31’ ο Σαλάχ βρήκε χώρο και σέντραρε στον Μανέ που με κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής έγραψε και το 3-0! Η ομάδα του Γκουαρντιόλα δεν μπορούσε να βγάλει με τίποτα αντίδραση, κάθε φορά που πλησίαζε την περιοχή του Κάριους ήταν σαν να πέφτει σε τοίχο και το τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο στο «Άνφιλντ» την βρήκε να μπαίνει στα αποδυτήρια με το βαρύ και ασήκωτο 3-0.

Με την ομάδα του να έχει… κάβα το προβάδισμα, ο Κλοπ έδωσε χώρο στη Σίτι που πίεσε αρκετά. Με προσπάθειες κυρίως από τα αριστερά και τον Σανέ, οι «πολίτες» στρίμωξαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι τους γηπεδούχους. Πάντως, η Λίβερπουλ δεν έδωσε ιδιαίτερα δικαιώματα στα μετόπισθεν και με όπλο την αυτοθυσία των παικτών της δεν επέτρεψε στους παίκτες του Γκουαρντιόλα να βγάλουν καθαρή ευκαιρία.

Με το πέρασμα των λεπτών, οι πολίτες άρχισαν να χάνουν δυνάμεις και οι ρεντς βρήκαν την ευκαιρία να ανεβάσουν τις γραμμές τους και να πάρουν ανάσες. Η Σίτι άρχισε να πιέζει και πάλι μετά το 80’ όμως και αυτή τη φορά οι αμυντικοί του Κλοπ είχαν απάντηση στα γεμίσματα που έβγαιναν προς την περιοχή τους.

Οι συνθέσεις:

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Κάριους, Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ, Χέντερσον, Τσάμπερλεϊν (85′ Μορένο), Μανέ, Σαλάχ (53’ Βαϊνάλντουμ), Φιρμίνο (71’ Σολάνκε)

Στον πάγκο: Μινιολέ, Κλάιν, Ίνγκς, Μάστερσον

Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Οταμέντι, Λαπόρτ, Φερναντίνιο, Σίλβα, Ντε Μπρούιν, Γκουντογκάν (57’ Στέρλινγκ), Σανέ, Ζέσους

Στον πάγκο: Μπράβο, Ντανίλο, Ντελφ, Μπερνάρντο Σίλβα, Ζιντσένκο, Στόουνς

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)

Γήπεδο: Άνφιλντ