Πλατανιάς – Λεβαδειακός 1-3: “Καθάρισε” ο Πουλίδο!

4 Min Read

Ιδανικό ντεμπούτο για τον Πουλίδο που πέτυχε το πρώτο του γκολ με τους Βοιωτούς συμβάλοντας στο να πάρει η ομάδα του μια πολύτιμη νίκη.

Με τον καλύτερο τρόπο συνδύασε την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Λεβαδειακού ο Άλαν Πουλίδο καθώς πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με τους Βοιωτούς, έχοντας σημαντικό μερίδιο στην νίκη με 3-1 επί του Πλατανιά. Μεγάλη «ανάσα» για τους νικητές που έφτασαν τους 25 βαθμούς, μόλις 2 λιγότερους από τους Κρητικούς.

Επιβεβαίωσε την υπεροχή

Έχοντας από τα πρώτα λεπτά του αγώνα καλύτερη εικόνα από τον Πλατανιά, ο Λεβαδειακός έδειχνε να θέλει περισσότερο το ματς. Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου «πατούσαν» καλύτερο στο γήπεδο, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν ρυθμό ουσιαστικά μετά το 15’ αν και είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 12’ με τον Γκαβιλάν. Η «απάντηση» δεν άργησε και στο 24’ ο Μάντζιος λίγο πριν πλασάρει απέναντι από τον Ολιμπά είδε τον Ιτούα να του παίρνει την… μπουκιά από το στόμα. Από κει και πέρα, ο Πλατανιάς ισορρόπησε το ματς από άποψη κατοχής μπάλας, αλλά οι Βοιωτοί συνέχισαν αν δείχνουν μεγαλύτερη άνεση στον δημιουργικό τομέα καθώς έφταναν πιο εύκολα στην περιοχή των γηπεδούχων. Τελικά, η… υπεροχή του Λεβαδειακού στα σημεία, επισφραγίστηκε στο 42’ με τον Τομάς με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ, με το υπέρ τους 1-0 να μένει ως την ανάπαυλα.

Άντεξαν στην… επίθεση

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, οι παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο 45λεπτο αναζητώντας το γκολ που έφερνε το ματς στα ίσια. Τελικά, η πίεση που άσκησαν έφερε αποτέλεσμα καθώς στο 52’ ο Τετέ με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή νίκησε τον Σηφάκη για το 1-1. Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και είχαν την… απάντηση καθώς μόλις 3 λεπτά αργότερα με τον Πουλίδο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στο ντεμπούτο του μάλιστα με την ομάδα, πήραν εκ νέου το προβάδισμα.

Από ψυχολογικής άποψης λοιπόν το γκολ έδωσε μεγάλη ώθηση στους Βοιωτούς, ενώ «έκοψε» προσωρινά τα πόδια των Κρητικών. Ωστόσο, από το 65’ και μετά οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά τα πατήματά τους και ανέβασαν ρυθμούς έχοντας μάλιστα μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση στο 73’ με τον Τόρες να στέλνει την μπάλα μόλις άουτ. Ωστόσο, δύσκολα έβρισκαν διαδρόμους προς την εστία του Σηφάκη και μάλιστα οι παίκτες του Μάντζιου κατάφεραν να εκμεταλλευτούν στο φινάλε τα κενά της άμυνας του Πλατανιά καθώς με τον συνεπώνυμό του διαμόρφωσαν το τελικό 3-1.

Κορυφαίος του αγώνα

Έχοντας στραμμένα πάνω του όλα τα βλέμματα ο Πουλίδο ξεκίνησε την… απόσβεση από το πρώτο του κιόλας παιχνίδι. Ο Μεξικανός άσος του Λεβαδειακού έκανε ιδανικό ντεμπούτο και δικαίως μπορεί να αναδειχθεί πρωταγωνιστής του ματς στα Περιβόλια.

Πλατανιάς (Γιάννης Χριστόπουλος): Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Ιτούα, Αγκιλέρα, Ζαραδούκας, Τετέ, Μαχαμάτ (60′ Μπανανά), Γκαβιλάν, Κάσιο (71′ Τόρες), Μιλούνοβιτς (60′ Τζιλβάν), Γιακουμάκης

Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Σηφάκης, Τομάς, Πίντερ, Κώτσιος, Μιλιάζες, Πελέ, Μπουσταμάντε (72′ Κατίδης), Πουλίδο (90’+3′ Μρντάκοβιτς), Στάθης, Γιακουμάκης (74′ Μάγκας), Μάντζιος