Πήρε… βαθμό ο Λεβαδειακός 1-1 με Βέροια

Lamianow.gr Add a Comment
2 Min Read

Ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το ματς του Λεβαδειακού με την Βέροια στην Λιβαδειά, σ’ ένα ματς που η «Βασίλισσα» μπορούσε να φύγει με το «διπλό».

Το «συγκρότημα» του Γιώργου Γεωργιάδη έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα, καθώς οι Μαραγκός και Κόλα δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε τεράστια ευκαιρία. Το ματς ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους, μια και στο 28’ ο Μερεμπασβίλι άνοιξε το σκορ στην πρώτη… επίσκεψη στα καρέ του Βερέμκο, εκμεταλλευόμενος με τον καλύτερο τρόπο το λάθος του Νικολάου.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι «κυανέρυθροι» έχασαν την πρώτη καλή στιγμή, στο 67’ με το διαγώνιο σουτ του Γιουσούφ, αλλά στο 75’ οι «πράσινοι» έφεραν το ματς στα ίσια (1-1). Ο Μάντζιος πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Ναζλίδης δεν κατάφερε να διώξει πάνω στην γραμμή, στέλνοντας την μπάλα στην εστία του Λόπεζ.

Στα τελευταία λεπτά, η Βέροια προσπάθησε για το δεύτερο γκολ, αλλά στο 79’ ο Ναζλίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, μια και στο… ριμπάουντ από την ασταθή επέμβαση του Βερέμκο έπειτα από σουτ του Μαγέφσκι, έστειλε τη μπάλα άουτ. Μάλιστα στις καθυστερήσεις, η ομάδα της Ημαθίας έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία, καθώς στο 95’ ο Μαραγκός πήρε την κεφαλιά, ο Βερέμκο απέκρουσε, στην επαναφορά ο Κόλα πήρε δεύτερη κεφαλιά, αλλά κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Λεβαδειακός (Μάντζιος): Βερέμκο, Μιλιάζες (8’ Μανωλάς), Τριποτσέρης, Ουόν, Στάθης, Νικολάου, Μαχαίρας (70’ Ρομέου), Φαβάλι, Μίνγκας (84’ Βαλερί), Γιακουμάκης, Μάντζιος.

Βέροια (Γεωργιάδης): Λόπεθ, Πούγγουρας, Ετζενγκουέλε, Μαραγκός, Γιαννούλης, Μαλόν, Άρτσε, Μαγέφσκι, Μερεμπασβίλι (59’ Γιουσούφ), Καϊκούτ (70’ Κόλα), Ναζλίδης (86’ Όστοϊτς).