Πήρε το θρίλερ το Miami

3 Min Read

O Dwyane Wade πήρε στους ώμους του το Miami και το οδήγησε στη νίκη επί της Oklahoma City με δύο βολές 1,5 δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη.

Ματσάρα για γερά νεύρα έγινε στην American Airlines Arena! Επί 48 λεπτά καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη από έξι πόντους. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια 38 φορές, περισσότερες από κάθε άλλο παιχνίδι την τελευταία δεκαετία στο ΝΒΑ πλην του Blazers-Clippers (40) από τον Φεβρουάριο του 2014! Το σκορ ήταν άλλες 11 φορές ισόπαλο. Και στο τέλος ο Dwyane Wade απλά έκανε τη διαφορά.

Ο “Flash” κέρδισε φάουλ 1,5 δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη και με δύο ελεύθερες βολές χάρισε στο Miami τη νίκη επί της Oklahoma City (97-95), η οποία προηγήθηκε 95-93 με τρίποντο του Durant 1’32” πριν από το τέλος, ωστόσο έκανε μόνο κακές επιλογές από εκεί και πέρα. Ο Wade ισοφάρισε (95-95) με δύσκολο εκτός ισορροπίας floater 29,3” πριν από τη λήξη και στη συνέχεια ο Durant αστόχησε σε τρίποντο, σε μία επίθεση δίχως την παραμικρή κινητικότητα. Η επόμενη άμυνα ήταν πάντως ακόμα χειρότερη για τη Thunder.

Το φάουλ που λύτρωσε το Miami

Ο Wade (28 πόντοι, 11/21 αουτ) επιχείρησε να φτάσει μέχρι το καλάθι με drive, μπλέχτηκε κάτω από το καλάθι αλλά κέρδισε το πιο… ανόητο φάουλ της βραδιάς με 1,5 δευτερόλεπτο να απομένει. Ο ηγέτης της Heat δεν λάθεψε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Έβαλε και τις δύο βολές, ο Westbrook αστόχησε απελπιστικά στο τελευταίο σουτ και το Miami επέστρεψε στις νίκες μετά την κάκιστη εμφάνιση και την εντός έδρας ήττα από τη Βοστώνη, κάνοντας το 10-1 όποτε δέχεται κάτω από 96 πόντους.

Η Oklahoma City από την άλλη, μετράει πια διαδοχικές ήττες και έχει 0-6 φέτος κάθε φορά που βάζει λιγότερους από 100 πόντους. Ο Kevin Durant πέτυχε 25 πόντους και είχε ακόμα 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ενώ ο Russell Westbrook πρόσθεσε άλλους 25. Κατά παράδοξο τρόπο όμως δεν σκόραρε καθόλου στην τελευταία περίοδο (με τον Winslow να του κάνει τη ζωή δύσκολη) και υπέπεσε σε 7 λάθη, συμπεριλαμβανομένου και ενός κρίσιμου που οδήγησε στο κάρφωμα του Wade που έκανε το σκορ 93-91 με 2,5 λεπτά να απομένουν.